Špaček, Sekera, Popelka. Přední čeští interpreti hrají na novém albu skladby Bohuslava Martinů

Novou nahrávku skladeb Bohuslava Martinů pro housle a klavír vydalo 8. září vydavatelství Supraphon.

Koncert pro housle, klavír a orchestr napsal Bohuslav Martinů v roce 1953 ve Spojených státech, původně pro manželské duo Benna a Sylvie Rabinofových. Fotografii z ulic amerického New Yorku najdeme také na obalu nového alba, které teprve v pátek 8. září vyšlo u Supraphonu a které svedlo dohromady přední české sólisty - houslistu Josefa Špačka a klavíristu Miroslava Sekeru - se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a jeho šéfdirigentem Petrem Popelkou.

Kromě zmíněného dvojkoncertu (kterým navzdory jeho americkému původu prostupují i rozpoznatelně české motivy) se na nahrávce nacházejí i skladby komorní: Sonáta pro housle a klavír z roku 1944 a starších Pět krátkých kusů z roku 1930 pro téže obsazení. Martinů byl ostatně sám houslistou a tomuto nástroji mimořádně rozuměl, zatímco spojení klavíru s orchestrem je zase charakteristickým rysem mnohých jeho symfonických partitur.

„Spolupráce se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Petrem Popelkou byla výborná! Petr je úžasný profesionál a orchestr se zhostil svého partu s naprostou samozřejmostí, i když se tento koncert moc nehraje. A spolupráci s Mirkem Sekerou snad ani nemusím komentovat. Mirek je můj parťák už vice než deset let, takže jsme sehraný tým,“ uvedl k obsazení nahrávky houslista Josef Špaček.

Album vznikalo postupně mezi léty 2020 a 2022. Natáčelo se jak ve Studiu 1 Českého rozhlasu, tak i ve Dvořákově síni Rudolfina.

Foto: Miroslav Sekera a Josef Špaček (©Radovan Šubín)

Podcast