Tajné milostné dopisy Lisy Batiashvili

Houslistčino nové album Secret Love Letters je naplněno silnými emocemi, které bublají pod povrchem.

Novinka tohoto týdne představuje nové album gruzínské houslistky Lisy Batiashvili. Nahrávka s názvem Secret Love Letters neboli "Tajné milostné dopisy" vyšla v polovině srpna u Deutsche Grammophon a najdeme na ní hudbu Césara Francka, Karola Szymanowského, Ernesta Chaussona a Clauda Debussyho. Lisu Batisahvili doprovodil Filadelfský orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta, neúnavného Yannicka Nézet-Séguina. Přizvala také svého krajana, mladého gruzínského klavíristu jménem Giorgi Gigashvili.

"Co by byl lidský život zač bez obrovské škály emocí, které nemůžeme s nikým sdílet?" ptá se protagonistka nahrávky, jejíž dramaturgie se zaměřuje na skryté vášně a napětí ukrývané pod povrchem. Na své první desce natočené s americkým orchestrem se Lisa Batiashvili pouští do skladeb, které patří k nejromantičtějším kusům pro housle vůbec.

Krom slavné Franckovy Houslové sonáty A dur je na albu také Szymanowského Houslový koncert č. 1 , Chaussonova skladba Poème a v závěru najdeme krátkou Debussyho píseň Beau Soir, v překladu "Krásný večer", v níž Yannick Nézet-Ségui umělkyni doprovází na klavír.

Foto: Profimedia

Podcast