Trifonov a Babajan hrají spolu Rachmaninova

Dva světoznámí pianisté, dva klavíry a hudba Sergeje Rachmaninova: to je obsah nového alba, které je opožděným příspěvkem ke skladatelovu loňskému 150. výročí.

Klavírní virtuosové Daniil Trifonov a Sergej Babajan vydali koncem března u Deutsche Grammophon nové společné album, které je ještě ozvěnou loňských oslav 150. výročí narození a 80. výročí úmrtí skladatele a pianisty Sergeje Rachmaninova.

Na 2 CD najdeme obě Rachmaninovovy suity pro dva klavíry: Suitu č.2 i Suitu č. 1 „Fantaisie (Tableaux)“, inspirovanou ruskými a anglickými romantickými básněmi. Kromě toho zde najdeme i slavné Symfonické tance v autorově vlastní úpravě pro dva klavíry, kterou Rachmaninov provedl poprvé roku 1942, nedlouho před svou smrtí, na soukromém večírku v Beverly Hills, společně s Vladimirem Horowitzem.

V původní úpravě Daniila Trifonova je na nahrávce rovněž zaznamenáno táhlé romantické Adagio ze Symfonie č.2 e moll, které celé dvojalbum otevírá. Jedná se o první společnou nahrávku Trifonova s jeho učitelem Babajanem, na níž oba hráči dohromady tvoří vyrovnaný „klávesový orchestr“, vystihující Rachmaninovovu hudbu v celé její zvukové a polyfonní velkoleposti.

rachmaninoff-for-two.jpg
  • obal alba (©Deutsche Grammophon)

Úvodní foto: Sergej Babajan a Daniil Trifonov (©Jennifer Taylor)

Podcast