Vánoce s hobojem

Vilém Veverka vydal u Supraphonu vánoční album s Ultimate W Bandem a hosty.

Novinka týdne na Classic Praha je tento týden opět vánoční. Hobojový virtuos Vilém Veverka si již před několika lety založil ansámbl Ultimate W Band, s nímž se věnuje takzvané "hudbě na pomezí žánrů", anglicky označované crossover. A právě s tímto uskupením teď hobojista natočil i vánoční album, pojmenované prostě Christmas Album, které vyšlo letos 11. listopadu u Supraphonu. K několika skladbám Veverka přizval i harfistku Kateřinu Englichovou, s níž rád vystupuje v duu, a také dvě mladé sopranistky: Patricii Janečkovou a Adélu Řehořovou. Většina alba je ovšem výsostně instrumentální.

Kromě koled na nahrávce najdeme skladby, které s Vánocemi nesouvisejí a jsou "jen" krásnými melodiemi, jako například Adagio Samuela Barbera či slavnou árii Ombra mai fu G.F. Händela. Jsou zde i Vivaldiho a Piazzolovo znázornění zimy a také hned tři různá zhudebnění modlitby Ave Maria. Současné utrpení Ukrajiny je jemně připomenuto například slavnou ukrajinskou koledou Ščedryk nebo Melodií z pera ukrajinského skladatele 20. století Myroslava Skoryka.

V některých skladbách znějí poněkud nečekané a mnoho pozornosti poutající perkuse, album však naštěstí má i jiné prostředky, jak zaujmout. Ve většině skladeb je to konkrétně především rafinovaná zvukovost a přesvědčivý interpretační prožitek. Úpravy jednotlivých skladeb vytvořili Martin Hybler, Jiří Kabát, Vít Chudý a Wolfgang Renz, o hudební režii se postaral Jiří Gemrot.

Foto: Ivy E. Morwen

Podcast