Vyšla nahrávka oratoria k poctě svaté Ludmily se Soňou Červenou

Oratorium Nádech věčnosti skladatele Jana Zástěry je zaznamenáno na nedávno vydaném CD, kde účinkují sólisté Soňa Červená, Petr Nekoranec, Lukáš Bařák, Jiří Brückler a další.

Výročí 1100 let od zavraždění svaté Ludmily se připomínalo už v roce 2021. K této příležitosti vzniklo i několik hudebních skladeb a mezi nimi také oratorium Nádech věčnosti, které zkomponoval Jan Zástěra - dirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, který se už tématu českých světců věnoval i ve svém kantátovém cyklu České nebe.

S myšlenkou nového díla přišla loni zesnulá operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, která se pak zasloužila i o jeho provedení prostřednictvím svého Nadačního fondu a která v oratoriu ztvárnila titulní roli. Oratorium Nádech věčnosti bylo uvedeno ve Vladislavském sále Pražského hradu, v Litomyšli i v Římě. Režijně se na jeho jevištní podobě podílel také Jiří Heřman, umělecký šéf opery Národního divadla v Brně.

Nové CD, na kterém je toto oratorium zaznamenáno, vyšlo letos 24. ledna. Vedle Soni Červené na albu zpívají Petr Nekoranec, Jiří Brückler, Lucie Hájková, Lukáš Bařák a Kühnův smíšený sbor. Hraje Severočeská filharmonie Teplice.

Nadech-vecnosti©Ondrej-Horak_12-scaled.webp
  • Jan Zástěra (©Ondřej Horák)

Úvodní foto (zleva): Jiří Brückler, Soňa Červená, Lucie Hájková, Petr Nekoranec (©Ondřej Horák)

Podcast