Živá nahrávka z korunovace Karla III.

Záznam hudby ze slavnostního ceremoniálu korunovace britského panovníka vydala společnost Decca Classics. Během obřadu zazněly desítky slavnostních skladeb napříč bohatou britskou hudební historií, nové objednávky, hudba anglikánské i řeckokatolické církve a dokonce gospel.

Korunovace britského panovníka je vždy také významnou hudební událostí. Oficiální nahrávku hudebního programu korunovace Karla III., která proběhla ve Westminsterském opatství v sobotu 6. května, vydalo hudební vydavatelství Decca Classics. Speciální Korunovační orchestr řídil dirigent Antonio Pappano a Anglické komorní sólisty dirigent John Eliot Gardiner, zpíval například Sbor Westminsterského opatství a Monteverdiho sbor, vystoupili sólisté Bryn Terfel, Pretty Yende, Roderick Williams a mnoho dalších účinkujících.

Na hudebním programu byla řada tradičních položek, jako Händelova korunovační hymna Kněz Sádok, anglikánské hymny Huberta Parryho a skladby dalších velikánů anglické hudební historie: Williama Byrda, Henryho Purcella, Edwarda Elgara, Ralpha Vaughana Williamse nebo Gustava Holsta. Z "neanglických" klasiků to byli například J.S. Bach, Anton Bruckner a Richard Strauss.

Vedle toho však vzniklo pro korunovaci i několik skladeb nových, objednaných u populárních žijících britských skladatelů Karla Jenkinse, Andrewa Lloyda Webbera, dvou letošních sedmdesátníků - filmových skladatelů Patricka Doyla a Nigela Hesse, i představitelů mladší skladatelské generace: Iana Farringtona a skladatelky Sarah Class.

Foto: Bryn Terfel zpívá na korunovaci Karla III. (©Profimedia)

Podcast