Co bude dál s umělci, kteří podporují Putina?

Válka na Ukrajině zasáhla i do globálního světa klasické hudby. Ti nejvýraznější Putinovi příznivci z řad hvězd, jako například sopranistka Anna Netrebko a dirigent Valerij Gergijev, dostali „stopku“. Ale jsou i méně nápadné případy napojení institucí na ruské peníze.

Zatímco většina umělců civilizovaného světa dává všechny své síly na pomoc obětem války, existují jedinci, kteří dosud nepřehodnotili svůj mnohokrát deklarovaný kladný vztah k ruskému vůdci a vyjadřují se velmi opatrně, nebo rovnou mlčí a odmítají se od Putina distancovat.

Případ Netrebko

Se sopranistkou Annou Netrebko se rozloučily orchestry, operní scény a koncertní pořadatelé, ovšem zřejmě jen dočasně. Její koncerty jsou "odložené" a naplánováné už na léto. Jak sama diva, tak hudební byznys zřejmě počítá s tím, že lidé zapomenou na její dar Donbasu, na mávání separatistickou vlajkou, na to, že v Kremlu slavila padesátiny, a že vždy projevovala solidaritu s Putinem.

profimedia-0610293492.jpg

Například Deutsche Grammophon, který pozastavil své obchody v Rusku, zatím nenaznačuje, že by zaujal stanovisko k politické angažovanosti svých umělců Valerije Gergijeva a Anny Netrebko. A pořadatelé jako Elbphilharmonie zřejmě počítají s tím, že se lidé budou jen tak vracet.

Ruské peníze nesmrdí?

Netrebko a Gergijev jsou nejviditelnějšími případy. Ale vazbu na Rusko, potažmo peníze oligarchů, mají celé instituce. Profituje z nich třeba Salcburský festival. Existuje Společnost ruských přátel Salcburského festivalu, která shromažďuje peníze na prezentaci ruských umělců na Salcburku, financují recitály i celé operní inscenace. Znamená to, že Salcburský festival se pod vedením bývalé ředitelky Helgy Rabl-Stadlerové stal na dlouhá léta závislým na ruských penězíchale dokonce si nechal klást programové požadavky od kremelských oligarchů. Ještě před několika lety seděla Rabl-Stadler v Moskvě a u podpisu sponzorské smlouvy s Gazpromem (obrázky lze nyní najít pouze na ruském webu) a doufala v návštěvu Putina - ta se kvůli pandemii koronaviru nekonala.

Salcburský festival je zřejmě na ruských penězích závislý a přesto, že vloni změnil vedení, na jeho webových stránkách není ani památky po informaci o jakékoliv podpoře Ukrajiny.

Foto Profimedia

Podcast