Ještě dva dny a budeme znát vítěze Chopinovy soutěže

Dvanáct finalistů z deseti zemí bojuje o zlatou medaili na Chopinově soutěži ve Varšavě. Zbývají dva finálové večery.

Všichni finalisté prvního večera si vybrali stejný koncert, takže publikum v sále varšavské Národní filharmonie slyšelo čtyřikrát tutéž skladbu: Chopinův Koncert e moll. Nejprve v podání domácího Kamila Pacholce, poté v pojetí teprve sedmnáctiletého Číňana Hao Rao. Po přestávce vystoupil zkušený Japonec Kyohei Sorita, jehož publikum odměnilo potleskem vstoje, a nakonec Italka Leonora Armillati. Ta si jako jediná vybrala klavír italské značky Fazioli, ostatní dali přednost Steinwayi.

Varšavskou filharmonii, která byla sólistům citlivým partnerem, řídil Andrzej Boreyko. Publikum zaplnilo sál do posledního místa, venku stála ještě řada lidí s cedulemi "sháním lístek". Událost téměř olympijských parametrů mohou živě sledovat diváci televize, posluchači rádia a živé přenosy včetně záznamů všech kol jsou také na webových stránkách soutěže.

porota.jpg

Letos je soutěž, která se koná jednou za 5 let, přesunuta z roku 2020. Chopinovský maraton začal ve Varšavě 2. října. Účastníci prošli předkolem, prvním, druhým a třetím kolem. Máme tedy jistotu, že porota složená z klavírních kapacit, pedagogů a rovněž účastníků největších soutěží, vybrala ty najzajímavější osobnosti.

Kdo bude vítěz, porota oznámí ve středu v noci. Ale jisté je, že žádný z účastníků finále neodejde s prázdnou a věta "dostal se do finále Chopinovy soutěže" bude mít v uměleckém životopise váhu.

O soutěži budeme referovat také v živém vysílání.

Foto autorka a chopin2020.pl

Podcast