Nejstarší varhany světa budou opět znít

Varhany z 12. století jsou ve vynikajícím stavu. Ve Španělsku se jim snaží vrátit život.

Nástroj ze 12. století objevil při vykopávkách pod bazilikou Narození Páně v Betlémě už počátkem 20. století tým archeologů. Varhany, které byly po staletí konzervovány díky suchému klimatu, jsou nejstarším dochovaným příkladem píšťalových varhan. Nyní se je španělský hudební historik a varhanář David Catalunya pokusí zrekonstruovat, aby mohly znovu znít.

Nazývat dílo varhanami je trochu přehnané, protože se podařilo zachránit pouze píšťaly a zvony. Zbytek varhan byl tradičně sestaven z dřevěných částí, které by se nedochovaly. Přesto jsou tyto kovové díly srdcem varhan, které při pohybu vzduchu v píšťalách vydávají zvuk.

Catalunya vyjádřil údiv nad stavem, v jakém se píšťaly zachovaly. Ačkoli se zdá, že trochu zoxidovaly, je na nich jen málo známek rzi nebo opotřebení. Pouze několik píšťal vykazuje známky poškození. Je to dobře vidět na tomto videu:

"Tyto píšťaly vypadají jako vyrobené včera. Zde máme možnost skutečně pochopit mnohem více o středověké historii varhan, o technice obecně a o církevní kultuře. Zjistíme více o tom, jak se tyto nástroje vyráběly, abychom je mohli replikovat a znovu oživit jejich zvuk," uvedl mladý badatel a restaurátor.

cata.jpg

Přivezli je křižáci

Podle jeho názoru varhany do Svaté země s největší pravděpodobností přivezli francouzští křižáci. Catalunya spekuluje, že varhany se v bazilice používaly asi sto let. Teprve po muslimské invazi ve 12. století byly varhany odstraněny.

Dá se předpokládat, že prozkoumání a zprovoznění těchto varhan prohloubí naše znalosti dějin hudby a církevní hudební praxe. Dosud neexistovaly žádné příklady varhan z doby před 15. stoletím: nejstarší hratelný nástroj se datuje do roku 1435 a má asi tucet píšťal.

David Catalunya zahájil proces restaurování a rekonstrukce, který by měl trvat asi pět let a jeho cílem je, aby opět zněly hlas z hloubi 12. století. Po úplném restaurování bude historický nástroj umístěn v muzeu Terra Sancta v Jeruzalémě. Tam bude vystaven jako exponát a snad se bude používat i při koncertech.

Rozhovor s Davidem Catalunyou připravujeme.

Foto Youtube a facebook Davida Catalunyi

Podcast