Od „Pakulu" ke „Kongresáku"

Dominanta Prahy slaví výročí 40 let od postavení. Připomíná je výstava bratrů Cabanových.

Má sál, který svou akustikou patří mezi dvacítku nejlepších na světě. Je skvěle dopravně dostupný. Ale ruku na srdce - chodíte sem rádi? Někdejší Palác kultury, dnes Kongresové centrum, hledá způsob, jak obrátit historii ve svůj prospěch. Jedním z nich je právě otevřená výstava, na níž se podílelo duo inscenátorů Michala a Šimona Cabanových.

„Zasedala tu KSČ, NATO i EU. Vystoupil zde Michail Gorbačov, Barack Obama, ale také Elton John, Bob Dylan nebo Patti Smith. Generace dospívajících se tu učily valčík a během legendárních Rockfestů pogovaly v davu. Milion diváků tady tleskalo hraběti Drákulovi a astronomové tu vyloučili Pluto z planet sluneční soustavy. Touto budovou zkrátka prošly naše dějiny,“ píše se v textu výstavy, kterou mohou návštěvníci zdarma zhlédnout ve 2. patře budovy. Její historie, brutalistní architektura, unikátní dekorace i současní technické možnosti určitě stojí za prozkoumání.

stavba.jpg

Expozice v prostorného foyer ve druhém patře, které nabízí nádherný výhled na Prahu, je koncipována jako mozaika panelů různých formátů. „Jeto taková síť ,nástěnek', typických pro osmdesátá léta. Svým zpracováním z materiálů podobných prostředí možná expozice působí dokonce tak, jako by tam byla odjakživa," říká spoluautor konceptu Šimon Caban.

Příběh budovy je podle něj rozdělený do několika témat. „Kromě zásadního tématu architektury a dobového a politického kontextu výstavby, jsou to i další, například kultura, společenské události, kongresová činnost a také téma dostavby a budoucnosti této vyšehradské dominanty." Jeden panel věnovali také příběhu zasloužilé pracovnice, která zde pracovala od roku 1979 celých čtyřicet let!

O příběhy jde podle Šimona Cabana především. „Oslovili jsme celou řadu osobností z různých oblastí života, aby nám k jednotlivým tématům napsali populárně-odborný text nebo svůj osobní zážitek. Často jsou to zajímavé příběhy…"

profimedia-0081107545 (1).jpg

Podle Cabana bohužel při rekonstrukcích budovy pro potřeby zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 bylo mnohé zlikvidováno, včetně archivu. Nicméně se přeci jen dochovala řada fotografií a skic. Ty zde jsou k vidění spolu s architektonickými modely, rekvizitami a kostýmy z uváděných muzikálů. Na několika obrazovkách běží řada videozáznamů, ať už archivy z výstavby Paláce kultury nebo ukázky z kulturních a společenských akcí.

Pamětníci si mohou připomenout zábavní pořad či silvestry, které zde natáčela Československá televize v osmdesátých letech.

Dnes se tato multifunkční budova profiluje jako moderní kongresové zázemí. „Jedinečné umístění a dostupnost této vyšehradské dominanty, sedmdesát sálů a salonků a její moderní technické vybavení z ní dělají ideální místo pro významné mezinárodní akce. Abychom ale mohli přivítat i ty nejvýznamnější světové kongresy, plánujeme přistavit novou výstavní halu. I tyto plány jsou k vidění na probíhající výstavě,“ upřesňuje vizi budoucnosti Lenka Žlebková, generální ředitelka KCP.


„Od Pakulu ke Kongresáku“

Praha, stanice metra Vyšehrad

Otevřena do 12. září každý den od 10.00 do 18.00

Vstup zdarma

Foto archiv KCP a Petr Novotný / MAFRA / Profimedia

Podcast