Proběhnout se prsty po hmatníku nestačí

Klasická hudba a sport? Překvapivé, ale blahodárné spojení.

Dětem, u nichž se předpokládá, že se vzhledem k velkému talentu budou věnovat hudbě profesionálně, se často zakazují různé sporty. Argumenty typu "zničíš si ruce", "ztvrdnou ti zápěstí", "něco si zlomíš" vytvářejí už od raného věku nepřiměřený blok obav a přehnané opatrnosti. Přitom fyzická aktivita, sport, je nesmírně důležitý nejen pro tělesné zdraví každého z nás, ale z mnoha aspektů může mít obrovské benefity pro výkonné hudebníky.

Řada z nich si ovšem nedovede svůj život bez pravidelného sportování představit. Možná byste to do nich ani neřekli!

Diva a jejích 10 km

Dagmar Pecková je mnohostranná osobnost. Po kariéře operní se vrhla na projekty šansonové, organizaci festivalu a krom toho je velká gurmánka a skvělá kuchařka. Před časem ovšem začala zásobovat sociální sítě fotografiemi s titulkem "mých dnešních 10 kilometrů". Skutečně?!

"Běhám denně nejméně 10 km," potvrzuje Pecková. "Po Vánocích jsem trochu přitvrdila, abych zase setřásla ty kachny, knedlíky a cukroví..." Na dlouhých tratích "jede" už víc než tři roky a kromě období nemoci nebo natrženého svalu, kdy běhat nemohla, vydržela. A co jí běh přináší? "Čistím si tím hlavu, mysl a myslím, že i něco dělám pro svoje tělo... hudbu u toho neposlouchám... chci mít svůj rytmus a chci, aby se moje myšlenky naplno uvolnily... doporučuji! Je to osvobozující..." líčí pěvkyně.

Také tenorista Aleš Briscein je známý svým vřelým postojem ke sportování. "Je to podle mě nedílná součást života umělce," konstatuje. Není sám, kdo je rád součástí týmu. "V současné době kombinuji venkovní fotbálek na umělé trávě s kamarády a také pravidelný nohejbal. Vybíráme malé částky aby byla motivace pro vítěze turnaje." Cestu na sport využívá k poslechu oper, na kterých pracuje. "Teď poslouchám Janáčka (Káťa Kabanova) protože momentálně tuto operu zkouším v ND a a cestou z fotbalu a také procházkách po parku Ferne Klang od Franze Schreckera, to je nový projekt ve Státní opeře Praha, který začíná od února."

Fotbal: oblíbený, ale riskantní

Také violoncellista Tomáš Jamník je nadšeným fotbalistou. O tomto skvělém hráči a nadšeném hudebním organizátorovi jste zaručeně nevěděli, že je držitelem tří zlatých medailí z fotbalového turnaje jako hráč Berlínské filharmonie (na snímku). "Na turnaji jsem byl třeba svědkem toho, jak kolega violista zakopl o míč a zlomil si zápěstí," upozorňuje Jamník na nebezpečí kopané. A jeho muzikantský kolega, houslista David Danel se s námi podělil o vzpomínku na někdejší utkání orchestrálních týmů v Praze. " PKF vyhrála 2x nebo 3x za sebou, jednou vyhrála Hudba Hradní stráže - všechny nás tam tehdy ,zmasili'. V jedné z příprav si Miloš Vrba, zástupce koncertního mistra, zlomil ruku (dopadl na ni při brankářském zákroku). Bylo to před zájezdem orchestru do Granady..."

berliner meister.jpg

"V Orchestra Cupu bodovala i Státní opera," reaguje Aleš Briscein. "Vzpomínám, že si Pavel Šporcl zlomil nohu při prvním kontaktu s míčem a odvezla ho sanitka."

Opery ano, Beethovena raději ne

S klidným svědomím proto raději hudebníkům doporučujeme některé méně riskantní aktivity. Novou součást života udělal ze sportu dirigent a hráč na barokní flétnu Jakub Kydlíček. "Díky tomu proklatému Covidu jsem propadl běhu a posilování. Je to triviální, ale do loňska byl jakýkoliv sport věcí neznámou a takřka sprostou," přiznává. Obvykle poslouchá při běhání hudbu. "Obvykle jsou to opery 19. století, naopak Beethoven se mi neosvědčil." Uvědomuje si, že sportování (a shozeni desítek kilogramů) mu asi zachránilo zdraví a tím i hudební kariéru.

Nepřesvědčili jsme vás ještě? Nabízíme vám deset důvodů, proč i jako hudebník máte věnovat sportu. A klišé "ve zdravém těle zdravý duch", jakkoli pravdivé, v něm nenajdete.

Deset důvodů

1) Sport nabízí možnost pustit se do něčeho nového, vyzkoušet neznámé pole, odklonit pozornost od toho, co je mou profesí. Pro hudební pedagogy je velmi přínosné zkusit se naučit nový sport - lépe tak pochopí své studenty. Poznáte, jak je krásné usínat po fyzickém vyčerpání, pocítit únavu svalů.

2) Sport tříbí důležité volní vlastnosti: učí překonat sám sebe, zvítězit nad pohodlností. Poznáte své vlastní limity, naučíte se přijmout sám sebe a své tělo.

3) K čistě fyzickým benefitům patří větší uvědomění svého těla, reflexů, dýchání, rychlosti, orientace. Naučíte se, jak fungují svaly, šlachy, poznáte rozdíl mezi napětím a uvolněním. Při zranění i onemocnění se bude tělo lépe a rychleji regenerovat.

4) Vhodně zvolená fyzická aktivita pomáhá hráčům na nástroje vyrovnat často přetěžované svalové skupiny a odstranit chronické bolesti - typickým příkladem jsou nástroj, jehož držení je "nepřirozené" - tedy housle, ale své o bolestech zad a krční páteře vědí také klavíristé.

5) Vede k lepší koncentraci, snížení klidového tepu a schopnosti rozvrhnout síly třeba při pódiovém výkonu. Když měl pianista Ivo Kahánek před důležitým vystoupením s orchestrem BBC v Londýně, neponechal přípravu náhodě. Zkoušel si doma před přehráním celého koncertu vyběhnout několikrát schody. "Podle roční doby a času se věnuji horskému kolu, fitness, stolnímu tenisu, běhu a turistice," říká pianista.

6) Zvyšuje sebevědomí a pomáhá zvládat trému. Umění správného dechu a koncentrace pomáhá snížit napětí a pár vhodných cviků před odchodem na pódium připraví svaly i hlavu na nadcházející zátěž. Budete i lépe vypadat, což se na pódiu vždycky může hodit.

7) Při kolektivních sportech, nebo třeba společném běhání poznáte nový okruh lidí, stanete se součástí často překvapivě pestré sociální skupiny. A introverti se samozřejmě mohou oddat zcela individuální činnosti a zakoušet soukromé radosti při běhu krajinou nebo plavání.

8) Při sportu lze také hudbu poslouchat - získá tak pro vás zaručeně jinou perspektivu. Magazín BBC Music přinesl tipy na hudbu, která se hodí pro běhání. Vyzkoušíte ji?

9) Hudba a sport je - a má být především - hra. Totiž činnost, při níž se náš mozek dostává do radostného intuitivního modu, který jsme opustili někdy v první třídě.

10) Sport má prokazatelně vliv na činnost mozku. Zlepší se vám paměť a ten sólový part, který vám nešel do hlavy, najednou zvládnete jako nic. "Zlepšila se mi hudební paměť," potvrzuje Jakub Kydlíček. "Jediný ,problém' je, že některé částí oper se mi pak spojují s místy, kudy jsem probíhal. A tak Don José bude navždy spojený s pařezem u rybníka," dodává s úsměvem mladý dirigent.

Máte sami zkušenost s propojením sportu a hudby? Těšíme se na vaše reakce.

Foto Credit Suisse a archiv Tomáše Jamníka

Podcast