Úspěšná filmová mise Lalo Schifrina. Hollywoodská legenda slaví 90. narozeniny

Mission: Impossible, Drak přichází, Cincinatti Kid, či Frajer Luke. Připomeňte si soundtracky nositele Oscara ze celoživotní dílo Lalo Schifrina.

Argentinsko-americký skladatel, pianista a dirigent Lalo Schifrin je narodil jako Boris Claudio Schifrin 21. června 1932 v Buenos Aires. Tento letošní devadesátník, autor hudby k desítkám hollywoodských filmů a televizních seriálů, je pětinásobným držitelem ceny Grammy, byl nominován na šest Oscarů a čtyři ceny Emmy. Ve své hudbě vedle tradiční orchestrace často a rád využívá i jazzové a latinskoamerické hudební prvky. Dobré dvě desítky let spolupracoval s hercem a režisérem Clintem Eastwoodem, a to zejména na sérii filmů Dirty Harry. V roce 2019 obdržel čestného Oscara za celoživotní přínos.

Schifrin se narodil v Buenos Aires v židovské rodině. Jeho otec Luis Schifrin byl po tři desítky let koncertním mistrem sekce druhých houslí orchestru v Teatro Colón. Malý Lalo začal hrát na klavír ve svých 6 letech a neučil jej nikdo menší, než Enrique Barenboim, otec klavíristy a dirigenta Daniela Barenboima. Poté Schifrin studoval hru na klavír u řecko-ruského krajana Andrease Karalise, bývalého ředitele Kyjevské konzervatoře a harmonii u argentinského skladatele Juana Carlose Paze. Během této doby se Schifrin také začal zajímat o jazz.

Ačkoli Schifrin vystudoval sociologii a právo na univerzitě v Buenos Aires, zajímala jej především hudba, a tak úspěšně požádal o stipendium na pařížské konzervatoři a současně po nocích hrál jazz v pařížských klubech. V roce 1955 reprezentoval Schifrin svou zemi na Mezinárodním jazzovém festivalu v Paříži na společném vystoupením s proslulým hráčem na bandoneon a skladatelem Ástorem Piazzollou.

Po návratu domů do Argentiny založil Schifrin jazzový orchestr, 16člennou kapelu, která se stala součástí populární týdenní show na Buenos Aires TV. V té době také začal skládat pro film a televizi. V roce 1956 se Schifrin setkal s jazzovým velikánem Dizzy Gillespiem, psal aranže pro jeho big band a později s ním spolupracoval i jako pianista v jeho kvintetu.

Své první ocenění za filmovou hudbu získal v roce 1957, a to za soundtrack ke kriminálnímu dramatu El Jefe, a od 60. let začal naplno spolupracovat s Hollywoodem. Filmoví fanoušci si jej pamatují především díky jeho hudbě k snímkům velkých hollywoodských tvůrců, jako jsou Don Siegel, John Sturges, Sam Peckinpah či Clint Eastwood. Mnoho jeho soundtracků zůstává nerozlučně spjato s filmy a seriály, pro které byly složeny. Patří k nim například seriál MISSION: IMPOSSIBLE (1966), ke kterému neodmyslitelně patří Schifrinovo jednoduché, snadno zapamatovatelné téma ústředního motivu.

I slavné záběry Bruce Leeho a ukázky umění kung-fu ve filmu DRAK PŘICHÁZÍ (ENTER THE DRAGON - 1973) jsou spojeny s Schifrinovou majestátní a zároveň exotikou naplněnou hudbou, která na diváka působí se stejnou silou jako obraz; mimo jiné díky prvkům jako údery bubnů, které dokonale ladí s údery při souboji.

Skvělé Schifrinovy soundtracky doplňují i drsné a realistické snímky jako BULLITŮV PŘÍPAD (1968) nebo DRSNÝ HARRY (1971) a jeho tři další pokračování. Jeho hudba sehrála též významnou roli při dotváření celkového vyznění postavy, kterou hrál Steve McQueen ve filmu CINCINNATI KID (1965) nebo Paul Newman v roli FRAJERA LUKA (COOL HAND LUKE - 1967). Mezi další významná díla v bohaté tvorbě Lalo Schifrina patří melodie k filmům jako COOGANŮV TRIK (1968), KELLYHO HRDINOVÉ (1970), JOE KIDD (1972), MAGNUM FORCE (1973), OREL PŘISTÁL (1976), TELEFON (1977), NÁHLÝ ÚDER (1983), VRAŽEDNÝ VÍKEND (1983), SÁZKA NA SMRT (1988), ŘEČ PENĚZ (1997) či KŘIŽOVATKA SMRTI (1998). Schifrin je také autorem hudbs k televiznímu seriálu STARSKY A HUTCH (1975).

Foto: Profimedia

Podcast