V Brtnici zazní skladby A. Vivaldiho. Napsal je pro tamního hraběte.

Stropy jsou leckde propadlé a omítky opadávají. Přesto se na zámek Brtnice vrací život - a hudba! V sobotu 26. 6. bude možnost slyšet Vivaldiho skladby, které by bez pána z Brtnice nevznikly.

V podání špičkových českých sólistů (O. Šroubková, R. Patočka, O. Šindelář a K. Fleischlinger) za doprovodu Morzinské Kapelly zazní v sobotu 26. června v konírně Brtnického zámku na Jihlavsku díla Antonia Vivaldiho. Není to pádný, ale ne jediný důvod, proč se vypravit do tohoto města na Vysočině.

Hudba italského barokního velikána, autora „Čtvera ročních dob“, nebyla zvolena náhodou: v roce 1741, tedy před 280 lety, objednal brtnický rodák Vinciguerra Thomas VI. hrabě z Collalta e San Salvatore u Antonia Vivaldiho (1678–1741) šestnáct skladeb. Jedná se o vrcholná díla Vivaldiho pozdního stylu (skladatel o měsíc později zemřel) plná virtuozity a vynalézavosti.

Program doplní Vivaldiho skladby, které mají rovněž souvislost s českými zeměmi: Koncert pro loutnu je věnován hraběti z Vrtby a zahraje jej Karel Fleischlinger. Fagotista Ondřej Šindelář přednese Koncert pro fagot dedikovaný hraběti Václavu Morzinovi. Sólisty doprovodí Morzinská Kapella – soubor, který navazuje na tradici pražské kapely hraběte Václava Morzina z 18. století.

Koncert v bývalé konírně začíná v 18 hodin. Účast na něm přislíbili také potomci rodu Collaltů: sjede se jich pro tuto příležitost z celé Evropy čtrnáct. Veřejnosti je koncert přístupný zdarma do naplnění kapacity sálu – vstupenky je ale nutné předem registrovat. Informace jsou na www.zamekbrtnice.webnode.cz.

Na počátku bylo bádání v archivech

Dramaturgie a organizace koncertu se ujal v Praze žijící španělský houslista Eduardo García Salas. Ten se Vivaldimu věnuje i badatelsky a má na kontě objevy vzácných dokumentů. Krom toho předsedá Spolku Zámek Brtnice, jehož ambicí je díky zahraničnímu investorovi učinit z tohoto kdysi významného kulturního sídla opět magnet Vysočiny.

_Dita Hradecká posílá fotografii.jpg

"Před dvaceti lety jsem se seznámil s brtnickým inventářem po hraběti z Collalta. Nachází se v něm přes tisíc skladeb, mezi nimi šestnáct od Antonia Vivaldiho. Tento skladatel mě zajímá celoživotně. Ale tehdy jsem nevěděl ani, kde Brtnice leží. Až mnohem později jsem se tam vypravil a udělalo to na mě obrovský dojem – říkal jsem si, taková krása, to není možné, v jakém je to stavu" říká houslista.

Vypravíte-li se na zámek při této příležitosti nebo kdykoliv o prázdninách, můžete zhlédnout výstavu obrazů současných výtvarníků. Pětadvacet děl od českých i zahraničních umělců obsahuje také obrazy samotného zámku. Tato plátna budou i po skončení výstavy (11. 9.) zdobit interiéry, z jehož původní výzdoby se bohužel nezachovalo téměř nic. "Ohledně artefaktů, které kdysi zdobily zámek, jsme v jednání s muzeem v Pradu a ministerstvem zahraničí v Bruselu – odtud bychom měli získat kopie cenných obrazů a tapiserií," popisuje García Salas cestu k opětovné slávě tohoto sídla.

Renesanční zámek Brtnice byl postaven na místě původně gotického hradu. Patřil rodu Valdštejnů, jemuž byl po bitvě na Bílé hoře zkonfiskován. Novým majitelem se stal významný severoitalský rod Collalto e San Salvatore, který spravoval rozsáhlé moravské panství s centrem v Brtnici až do roku 1945.

Podcast