Varšava je opět hlavním městem klavíru

Osmnáctý ročník Chopinovy soutěže, jednoho z nejprestižnějších hudebních klání, které se koná jednou za pět let, právě započal. Z předkola do prvního kola se probojovalo 80 pianistů z celého světa.

Zítra už budeme znát výsledky prvního kola, z něhož do druhého postoupí polovina uchazečů, tedy 40.

Napínavé klání sleduje doslova celá země. Chopinova soutěž je jediná, v níž se hrají výhradně skladby jednoho autora: Fryderyka Chopina. Cena a titul laureáta může být pro mladého klavíristu katapultem kariéry. To je hlavní motivace účastníků, zanedbatelné ale nejsou ani finanční ohodnocení: vítěz obdrží zlatou medaili a 40 tisíc eur. Zkrátka nepřijdou ani ostatní finalisté. Že "Chopinka" umí umělci změnit život, přiznává i minulý vítěz Cho Seong-Jin (na snímku), který přijel zahrát úvodní koncert a mohl si sál varšavské Národní filharmonie vychutnat konečně bez soutěžního stresu.

profimedia-0630155920.jpg

Nejvíce je Asiatů

V počtu kandidátů letos vede Čína - z této země soutěží 22 klavíristů. Ještě nikdy nebyla skupina z této země tak početná. Patří k ní jedni z nejmladších účastníků letošního ročníku - Yifan Hou a Hao Rao (teprve 17 let) i nejstarší klavírista - jednatřicetiletý Chao Wang, který se na soutěži představil i v roce 2015.

Druhou nejpočetnější skupinu klavíristů tvoří Poláci. Ti se mohou pochlubit šestnáctičlenným týmem, z nichž jedenáct bylo vybráno výběrovou porotou a pět se kvalifikovalo na základě dosažených výsledků v jiných soutěžích. Láska k Chopinovi je silná také mezi Japonci, kteří se soutěže účastní od třetího ročníku v roce 1937. V roce 2021 se na pódiu filharmonie představí 14 interpretů ze Země vycházejícího slunce. Mezi dalšími účastníky je 7 Jihokorejců, 6 Italů a také kandidáti z Kanady (včetně nejmladšího účastníka - J Jun Li Bui), Arménie, Čínské Tchaj-peje, Kuby, Lotyšska, Ruska, Španělska, Thajska, USA, Velké Británie a Vietnamu...

Česká republika letos v soutěži zástupce nemá.

Stejně jako v předchozím ročníku Chopinovy soutěže si účastníci mohli vybrat z pěti klavírů čtyř značek: Steinway, Yamaha, Kawai a Fazioli. Účastníci mají patnáct minut na rozhodnutí, který nástroj si vyberou.

Nejoblíbenějšími nástroji mezi účastníky 18. ročníku Chopinovy soutěže jsou nástroje značky Steinway - vybralo si je celých 64 klavíristů (tedy asi 75 % účastníků). Devět lidí si vybralo klavír Yamaha a osm klavír Fazioli.

Vše je online

Chopinova soutěž pořádaná Národním institutem Fryderyka Chopina ve Varšavě je prestižní záležitostí, na niž není lehké se akreditovat nebo sehnat vstupenky. V průběhu soutěže běží zpravodajství ve všech televizích a rádiích a přiláká více návštěvníků než fotbalové mistrovství.

Classic Praha letos získal akreditaci na finále, kam porota vybere deset nejlepších. Přímo z Varšavy budeme referovat za dva týdny. Už teď je ale možné sledovat přenosy všech soutěžních vystoupení on-line na stránkách soutěže.

Foto Profimedia

Podcast