Zaboduje v Cenách Anděl potřetí Bohuslav Martinů ?

V letošních nominacích je vedle nahrávky Martinů orchestrálních děl i nahrávka klavírního díla Antonína Dvořáka a CD Phidylé Kateřiny Kněžíkové.

Ve středu 27. dubna se v pražském Veletržním paláci budou předávat nejstarší tuzemské odborné hudební ceny Anděl, které uděluje Česká hudební akademie.

Ceremoniál proběhne ve večerních hodinách; hned ve čtvrtek 28. dubna v dopoledním vysílání na Classic Praha letošní ceny a oceněné okomentuje Marek Šulc se svými hosty - hudební publicistkou a moderátorkou Classic Praha Ditou Hradeckou a televizním moderátorem a moderátorem rádia Expres FM Liborem Boučkem.

První ročník ještě pod názvem Výroční československé hudební ceny proběhl v roce 1991, v následujících letech (1992-1995) se ceny uskutečnily pod názvem Gramy, později Česká Gramy (1996). Svého času byly udělovány i jako Ceny Hudební akademie (1997), respektive Ceny Akademie populární hudby (1998–2000).

Nominováni a oceňováni jsou tradičně interpreti v hlavních, osobnostních a žánrových kategoriích. V roce 2017 došlo ke sloučení tzv. žánrových a velkých cen do jediné události s kategoriemi Skladba, Album, Skupina, Sólová interpretka a Sólový interpret, Objev, Videoklip, Síň slávy a dále Alternativa a elektronika, Folk, Jazz, Rap a Rock; od téhož roku přibyla i Klasika. Od roku 2020 se udílí Anděl také v kategorii Slovenské album.

Cena je od roku 1997 symbolizována soškou anděla s rozepjatými křídly hrajícího na šalmaj, od akademického sochaře Jaroslava Róny.

O vítězích rozhoduje Česká hudební akademie a speciální žánrové akademie ČHA – poroty sestavené z odborníků zabývajících se současnou českou hudbou. Žánrová ocenění budou stejně jako v předchozích letech udělována přímo během hlavního ceremoniálu. Ten letos pořadatelé plánují po dvou koronavirem poznamenaných ročnících pojmout jako klasický živý ceremoniál a v rámci galavečera se představí česká hudební špička napříč žánry.

Mnohonásobní vítězové uplynulých let

Nevíce cen získal v průběhu let Dan Bárta, který se desetkrát stal zpěvákem roku; v závěsu za ním jako zpěvačka roku je Lucie Bílá se sedmi cenami, čtyřikrát skórovala skupina Kryštof (skladba i skupina roku), třikrát uspěli v různých kategoriích skupiny Kryštof, Lucie, Monkey Business i Lucie Bílá, Tata Bojs.

Kategorie Klasika zahrnuje artificiální vážnou hudbu

profimedia-0211250604 jiří bělohlávek.jpg

(Jiří Bělohlávek, foto: Profimedia)

Poprvé byla cena v oblasti Klasika udělena v roce 2018 a to nahrávce pastorální opery Bohuslava Martinů What Men Live By (Čím lidé žijí) a Martinů Symfonie č. 1 ve skvělém nastudování Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií a s celou řadou významných sólistů. Nahrávku vydal ve světové premiéře Supraphon 19. října 2018.

Libreto této opery vytvořil Bohuslav Martinů na základě anglického překladu povídky Lva Nikolaje Tolstého Kde je láska, tam je i Bůh (1885). Místo původního názvu, odkazujícího ke gregoriánskému hymnu Ubi caritas, zvolil Martinů univerzálnější název jiné Tolstého povídky Čím lidé žijí. Opera poprvé zazněla v roce 1954 na letních hudebních kurzech v Interlochenu v americkém Michiganu. V roce 1955 uvažovala BBC o televizní produkci opery, k té však nedošlo a premiéru televizního zpracování v režii Jiřího Nekvasila měli možnost zhlédnout návštěvníci až v září 2018 na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha. Nastudování si též vysloužilo nominaci na cenu The International Opera Award.

ivo-kahanek-portrait-by-dusan-martincek-3-low.png

(Ivo Kahánek, foto: Dušan Martinček)

Za rok 2019 si ceny Anděl v oblasti Klasika odnesla nahrávka klavíristy Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků s dirigentem Jakubem Hrůšou za klavírní koncerty Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.
Svůj Klavírní koncert č. 4 "Inkantace" (zaříkávání, zaklínání) napsal Bohuslav Martinů v New Yorku na sklonku života, kdy bylo zřejmé, že už se domů nikdy nevrátí. Nahrávka pochází z koncertního provedení Ivo Kahánka a bamberských symfoniků v Bamberku a nadšená kritika je označila za objevné. V případě Dvořákova Klavírního koncertu je g moll se jedná o studiovou nahrávku, a to v původní skladatelově verzi díla, opouštějící "efektní a virtuosní vylepšení" pozdějších upravovatelů.

Jan Bartoš (Marek Bouda).jpeg

(Jan Bartoš, foto: Marek Bouda)

V roce 2020 si cenu byla v oboru klasická hudba oceněna nahrávka skladeb Vítězslava Nováka klavíristy Jana Bartoše a Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Jakubem Hrůšou. Společně natočili Novákův Klavírní koncert e moll, symfonickou báseň Toman a lesní panna a Bartoš ještě sólovou klavírní kompozici Za soumraku. Projekt vznikl u příležitosti 150. výročí narození Vítězslava Nováka, moravskou lidovou hudbou silně inspirovaného žáka Antonína Dvořáka.

Jan Bartoš za ocenění poděkoval akademii i všem, kdo se na albu podíleli, i své ženě. Dirigent Jakub Hrůša se ceremoniálu nemohl zúčastnit, protože zrovna koncertoval v Římě. "Vlastně se odehrál malý div světa: Anděla získal autor oficiálně téměř zapomenutý - Vítězslav Novák; vidím tedy, že opravdu stojí za to se i nadále nasazovat pro to, o čem jsem bytostně přesvědčený," vzkázal Jakub Hrůša.

Nominace na Ceny České hudební akademie – Anděl Coca-Cola 2021

KLASIKA
Ivo Kahánek – Antonín Dvořák: Kompletní klavírní dílo
Kateřina Kněžíková, Janáčkova filharmonie Ostrava, dirigent Robert Jindra – Phidylé
SOČR, dirigent Tomáš Netopil – Bohuslav Martinů: Fresky, Paraboly, Rytiny

ALBUM
Ewa Farna – Umami
Vladimír Mišík – Noční obraz
David Stypka & Bandjeez – Dýchej

SKLADBA
Ewa Farna – Tělo
David Koller – Pouta
David Stypka & Bandjeez – Farmářům

SKUPINA
Midi Lidi – Heal The World, konečně! / Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád
Mirai – Maneki Neko
Prago Union – Made in Strašnice

SÓLOVÁ INTERPRETKA
Ewa Farna – Umami
Beata Hlavenková – Žijutě
Amelie Siba – Love Cowboys

SÓLOVÝ INTERPRET
Roman Holý – Strážce klidu vol. 1
Vladimír Mišík – Noční obraz
David Stypka – Dýchej

OBJEV
Annabelle – Runnin‘ Out Of F* Time
fiedlerski – Pápá
Michal Horák – Michalbum

VIDEOKLIP
Annet X – Bylo nebylo (režie Jaroslav Moravec)
Ewa Farna – Tělo (režie Ondřej Kudyn)
Jordan Haj & Emma Smetana – By Now (režie Marek Jarkovský, Jordan Haj, Emma Smetana)

ALTERNATIVA A ELEKTRONIKA
Irena & Vojtěch Havlovi – Melodies In The Sand
Amelie Siba – Love Cowboys
Oliver Torr – Fragility of Context

FOLK
Kuba Horák – Kluk z Husovky
Vladimír Mišík – Noční obraz
Žamboši – Světlojemy

JAZZ
Dorota Barová – Dotyk
Nikol Bóková – Prometheus
Beata Hlavenková – Žijutě

RAP
58G – 58 tape vol. 2
Smack – Chimera Pt. 3: Snake
Hugo Toxxx – Mumie

ROCK
Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
Skywalker – Late Eternity
Sněť – Mokvání v okovech

SLOVENSKÉ ALBUM
Lash & Grey – Blossoms of Your World
Peter Nagy – Petrolej
Peter Bič Project – Hlava

Úvodní foto: Profimedia

Podcast