Klavíry PETROF: Věnné město českých královen proslavila křídla

Největší výrobce akustických klavírů a pianin v Evropě sídlí v Hradci Králové.

Celý rok můžete putovat Českou republikou po stopách hudby s rádiem Classic Praha.

S Hradcem Králové je neodmyslitelně spojena světoznámá značka největšího výrobce klavírů a pianin v Evropě PETROF. Zakladatel firmy Antonín Petrof postavil první nástroj v roce 1864, nyní firma vyváží do 65 zemí světa. V roce 2017 otevřela kulturní centrum PETROF Gallery s pianosalonem, víceúčelovou hudební halou a hudební kavárnou.

Výlety Mozart _02_600x400.width-800.width-800.jpg

V Hradci Králové sídlící společnost PETROF je v současnosti největším výrobcem akustických klavírů a pianin v Evropě. Obchoduje na 5 kontinentech a vyváží do více než 65 zemí celého světa. Od roku 1864, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír, společnost pod značkou PETROF vyrobila zhruba 630 000 nástrojů a řadu dalších v rámci PETROF Brand Family.

Zakladatel společnosti Antonín Petrof (1839–1915) se vyučil truhlářem v dílně svého otce Jana Petrofa. Roku 1857 se odjel učit stavitelem klavírů do Vídně, roku 1864 se vrátil do Hradce Králové a postavil svůj první koncertní klavír. O rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu na dílnu klavírnickou. Postupně se vypracoval a zařadil se mezi nejvýznamnější výrobce klavírů a pian v Evropě. Mezi zákazníky firmy Petrof patřil také císařský dvůr; v roce 1899 Antonín Petrof obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. Titul později získali i oba jeho synové. V roce 1895 začala firma vyvážet své výrobky do zahraničí. Roku 1908 byla firma změněna na veřejnou obchodní společnost, kde se Petrofova manželka Marie stala prokuristkou, a synové Jan, Antonín a Vladimír dostali podíl na firmě. Když v roce 1915 oba rodiče Antonín a Marie Petrofovi zemřeli, převzal vedení podniku nejmladší syn Vladimír Petrof. V roce 1932 získala firma Petrof licenci na výrobu elektroakustických klavírů značky Neo-Bechstein, později přejmenované na Neo-Petrof. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl podnik Petrof znárodněn, v letech 1991–1998 byl pak podnik reprivatizován.

V roce 2017 otevřela firma přímo v areálu továrny PETROF, na ploše 1600 m2, kulturní centrum PETROF Gallery. Rekonstrukcí staré výrobní haly vzniklo příjemné místo k setkávání, v němž je nyní jeden z největších a nejmodernějších pianosalonů ve střední Evropě, prostorná víceúčelová hala se špičkovou akustikou a také hudební kavárna se samohrajícím klavírem. Projekt PETROF Gallery získal titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2018 a v celostátní soutěži Stavba roku 2018 obdržel Zvláštní cenu časopisu Stavebnictví. V hale i kavárně se pravidelně pořádají hudební akce a na nástroje umístěné v PETROF café si může zahrát každý host.

V roce 2016 vznikl projekt PETROF Art Family, volné sdružení profesionálních pianistů a významných světových umělců, kteří sympatizují se společností PETROF a obdivují kvalitu a krásu nástrojů této firmy. Cílem sdružení je propojit nadané umělce napříč hudebními žánry a zprostředkovat nezapomenutelné hudební zážitky posluchačům po celém světě. V současné době sdružuje několik desítek umělců a jedním z nich je i jeden z nejvýraznějších českých klavíristů své generace, i ve světě proslulý Ivo Kahánek, který byl i tvůrcem a dramaturgem speciální Koncertní řady Antonína Petrofa.

Fryderyk: Chopin: Sonáta pro klavír č. 3 h moll

Území Hradce, dnešní metropole Královéhradeckého kraje na východě Čech bylo pro své příhodné vlastnosti osídleno už v dobách prehistorických. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která patří dodnes mezi dominanty města.

Hradec Králové je místem s dlouhou historií, první zmínka o městě pochází z roku 1225. Na to, že byl Hradec královským věnným městem, upozorňuje již jeho název. V oblibě ho měla královna Eliška Rejčka a později také Eliška Pomořanská. Město s renesančním jádrem bylo později přebudováno na barokní pevnost, výrazné stopy na jeho tváři však zanechali také moderní architekti v čele s hradeckým rodákem Josefem Gočárem.

Hradec Králové je univerzitní město, najdeme tu i tři významná gymnázia s dlouhou vzdělávací tradicí, působí tu hned několik divadel – Klicperovo divadlo, Adalbertinum, loutkové Divadlo Drak – a též Filharmonie Hradec Králové.

K významným rodákům patří například legendární český mykolog, popularizátor houbařství František Smotlacha, či průmyslník a manažer období první republiky, dlouholetý generální ředitel koncernu Škodovy závody v Plzni Karel Loevenstein. S Hradcem valnou část svého života spojili i spisovatel a dramatik Václav Kliment Klicpera, spisovatelé Alois Jirásek, Karel Jaromír Erben, Josef Kajetán Tyl, Karel Čapek.

Plánujete letní výlety po České republice a přemýšlíte, kam vyrazit a podle jakého klíče vybrat cíl svého prázdninového putování ?
Co takhle vydat se po památkách a zajímavých lokalitách, které jsou spojeny s hudbou?
Prozkoumejte další výlety za klasikou.

Poslechnout si je můžete i v mobilní aplikaci; ke stažení zde.

Beethoven480x480.width-800.jpg

Foto: Profimedia

Podcast