Dirigent Jakub Hrůša se stane čestným členem Královské akademie hudby v Londýně

Dirigent Jakub Hrůša se stane čestným členem Královské akademie hudby (Royal Academy of Music) v Londýně. Členství významným osobnostem současného hudebního světa udělí akademie v květnu. Instituce, která vznikla v roce 1822, odmění umělce z řady hudebních oborů včetně jazzového hudebníka Jamieho Culluma.

Čestnými členy byly také zvolené houslistka Hilary Hahnová, klavíristka Maria Joao Piresová a vedoucí vokálních studií Akademie Kate Patersonová.

"Když se díváme do budoucnosti tří století existence naší instituce, jsem potěšen, že mohu oslavit tento výjimečný seznam oceněných osobností, které utvářejí budoucnost hudby," sdělil ředitel akademie Jonathan Freeman-Attwood.

"Je pro mě obrovskou poctou být vyznamenán od této fenomenální školy, jejímž jsem sice nebyl studentem, ale kterou v Londýně i po celém světě registruji jako jednu z nejvýznamnějších institucí hudebního světa. Znám osobně z různých londýnských orchestrů mnoho učitelů Royal Academy of Music. A mezi mými přáteli z řad sólistů je absolventů Královské akademie taky mnoho. Mám velkou radost. Je pěkné zařadit se po bok Mendelssohna, Liszta nebo Stravinského," uvedl designovaný ředitel Královské opery Covent Garden v Londýně Hrůša.

Dirigent se letos v lednu stal vítězem cen International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudba. V čele Bamberských symfoniků uspěl s CD se Symfonií č. 1 E dur Hanse Rotta, skladbou Gustava Mahlera zvanou Blumine a Prelude C Minor Antona Brucknera. Před dvěma lety se Hrůša stal držitelem Ceny Antonína Dvořáka za propagaci české hudby v zahraničí a opětovně získal Cenu Anděl v kategorii klasické hudby.

Hrůša už dříve prodloužil své působení ve funkci šéfdirigenta Bamberských symfoniků. V čele předního německého orchestru, který řídí od sezony 2016/2017, setrvá do roku 2026. Zároveň je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavní hostující dirigent u orchestru Národní akademie Svaté Cecílie (Accademia Nazionale di Santa Cecilia) v Římě.

Zdroj: ČTK
Foto: Jakub Hrůša (©Profimedia)

Podcast