Fraky dolů!

Moravská filharmonie Olomouc natočila během pandemie film, který představuje orchestr z jiného úhlu pohledu.

Doby pandemie, omezení koncertní činnosti a uzavřených jevišť využili hudebníci Moravské filharmonie Olomouc k natočení snímku s názvem Fraky dolů! Představit má hudebníky zcela v jiném pohledu, než na které jsou diváci zvyklí na koncertních pódiích. Režie se ujal Vojtěch Pačák. Slavnostní premiéra filmu se uskuteční 19. června v 19:00 v olomouckém kině Metropol a poté bude film ke zhlédnutí na YouTube kanále Moravské filharmonie.

"Na počátku byl záměr vytvořit pouze originální audio nahrávku nových aranží proslulých melodií ze známých kultovních filmových trháků. Poté se ale tvůrci rozhodli, že ke každé z melodií natočí krátký filmový příběh. Vznikl tak originální film Fraky dolů!," uvedl mluvčí filharmonie Miloš Adámek.

Ve snímku se objeví mimo jiné James Bond, Indiana Jones, inspektor Clouseau nebo Fantomas, diváci budou moci zavítat například do Saint Tropez či do Ameriky v období 60. let. Hlavní role filmu ztvárnili členové Moravské filharmonie Olomouc - Moravia Quintetu, v dalších rolích se objeví také další členové Moravské filharmonie, ale i umělci z Moravského divadla Olomouc.

Podle vedení orchestru bylo hlavní myšlenkou a záměrem celého projektu ukázat a představit hudebníky divákům z jiného pohledu. "Moravia Quintet, který má v celém filmu hlavní roli, ukazuje, že dechové kvinteto je multifunkční hudební formací, která daleko překračuje nejen zvukové konvence klasického kvintetu. Nová forma prezentace hudebníků Moravské filharmonie chce nejen potěšit stávající publikum, ale má ambice oslovit a přimět k návštěvě koncertů Moravské filharmonie Olomouc i mladé diváky,“ doplnili zástupci filharmonie.

Moravská filharmonie letos slavila jubilejní 75. koncertní sezónu, kterou však zásadně ovlivnila koronavirová opatření. Z původního dramaturgického plánu zůstalo kvůli pandemii torzo, filharmonie však řadu koncertů nabídla divákům v on-line prostoru. Mezi své posluchače se po uvolnění koronavirových opatření hudebníci naživo vracejí tento měsíc prostřednictvím open-air koncertů. Následující sezonu plánuje otevřít 19. září zahajovacím koncertem z katedrály sv. Václava v Olomouci.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast