Jakub Hrůša převezme prestižní německou hudební cenu Opus Klassik v kategorii Dirigent roku. Následně provede Dvořákovu Stabat mater s Berlínskou filharmonií

Nejúspěšnější český dirigent současnosti získá při slavnostním ceremoniálu v Berlíně ocenění Dirigent roku Opus Klassik. Tím ale jeho berlínská mise nekončí – o několik dnů později zde provede ve třech večerech Dvořákovu Stabat mater ve spolupráci s jedním z nejlepších světových orchestrů – Berlínskými filharmoniky.

Český dirigent Jakub Hrůša byl letos nominovaný na prestižní německé hudební ceny Opus Klassik dokonce dvakrát ve stejné kategorii Dirigent roku za dvě různé nahrávky. Ocenění nakonec získal za nahrávku hudby Hanse Rotta, Gustava Mahlera a Antona Brucknera, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky u společnosti Deutsche Grammophon. Nahrávka už před časem získala cenu International Classical Music Award.

Dále byl Hrůša ve shodné kategorii nominován i za nahrávku Liebestod s hudbou Wagnera, Mahlera a Strausse, která vznikla u Accentus Music ve spolupráci s Bamberskými symfoniky.

Cena Opus Klassik v kategorii Dirigent roku bude Jakubovi Hrůšovi udělena při oficiální ceremonii v Berlíně 8. října. Celý večer bude přenášen německou televizí ZDF.

Umění Jakuba Hrůši si mohou Berlíňané vychutnat naživo už několik dnů poté: doslova spojení esence špičkových umělců slibují koncerty Berlínské filharmonie 12., 13. a 14. října, kdy tento orchestr povede právě čerstvě oceněný český dirigent. V pěveckých partech Dvořákova Stabat mater vystoupí vynikající sborové těleso Rundfunkchor Berlin a sólisté opery v Covent Garden: Corinne Winters, která slavila s Hrůšou úspěchy mimo jiné jako Káťa Kabanová na festivalu v Salcburku, tenorista David Butt Philip, který nedávno ztvárnil Prince v londýnské produkci Rusalky v Covent Garden, mezzosopranistka Marvic Monreal a basista Matthew Rose, všichni.

Jakub Hrůša, designovaný hudební ředitel Royal Opera House v londýnské Covent Garden, šéfdirigent Bamberského symfonického orchestru a hlavní hostující dirigent České filharmonie a římského orchestru Santa Cecilia, vystupuje v sále Berlínské filharmonie pravidelně. V roce 2018 zde debutoval právě i s Berlínskými filharmoniky, pro které je koncertní síň s kapacitou přes 2400 míst domácím pódiem. V roce 2021 zde s Berlínskou filharmonií provedl Brucknerovu „Romantickou“ symfonii č. 4 a světovou premiéru skladby „Keyframes for a Hippogriff“ rakouské skladatelky Olgy Neuwirth. Další společné projekty Jakuba Hrůši a Berlínské filharmonie se připravují.

Německé prestižní ceny pro osobnosti a nahrávací počiny v oboru klasické hudby Opus Klassik jsou udělovány v 27 kategoriích. Odborná porota složená z recenzentů, zástupců nahrávacího průmyslu a uměleckých osobností vybírá nominované z nahrávek, které jsou v distribuci na německém trhu a zároveň zaznamenaly výrazné ohlasy a obdržely superlativní kritiky v prestižních odborných periodikách. Ceny budou vítězům předány v Berlíně 8. října 2023.

Zdroj: TZ
Foto: Jakub Hrůša (©Marian Lenhard)

Podcast