Ministr kultury Baxa prodloužil mandát generálního ředitele České filharmonie

Ministr kultury Martin Baxa prodloužil mandát generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka na dobu neurčitou. Ministr Baxa tímto nestandardním krokem ocenil vynikající výsledky, kterých David Mareček dosáhl během dvou uplynulých šestiletých funkčních období v čele prvního českého orchestru.

„Výsledky práce Davida Marečka a práce jeho týmu jsem mohl vidět a slyšet jako častý návštěvník koncertů našeho prvního orchestru a ve své nynější funkci jsem se s jeho prací pochopitelně seznámil zevrubně. Rád jsem jej proto jmenoval generálním ředitelem České filharmonie na dobu neurčitou od 1. února 2023,“ řekl ministr kultury Martin Baxa.

David Mareček je generálním ředitelem České filharmonie od února 2011. Během svého dosavadního působení orchestr stabilizoval a nastavil koncepci jeho dlouhodobého rozvoje. Na místo šéfdirigenta opět přivedl Jiřího Bělohlávka a po jeho předčasném skonu Semjona Byčkova, který v loňském roce prodloužil smlouvu s orchestrem až do roku 2028.

„Rozhodnutí ministra Baxy si nesmírně vážím a chápu ho jako ocenění všeho, co se nám všem v České filharmonii za posledních dvanáct let podařilo dosáhnout,“ uvedl Mareček.

Generální ředitel České filharmonie David Mareček představuje plány České filhamonie i svůj umělecký harmonogram pro nastávající měsíce:

David Mareček je hudební manažer, klavírista a pedagog. Vystudoval brněnskou konzervatoř v oborech klavír (1996) a dirigování (1998), magisterské studium na Janáčkově akademii múzických umění v oboru klavír (2002) a doktorandské studium v oboru interpretace a teorie interpretace tamtéž (2007). V letech 1998 až 2006 se věnoval pedagogické činnosti na ZUŠ, uměleckém gymnáziu a brněnské konzervatoři jako profesor řádného klavíru a kde byl v letech 2002 až 2006 též zástupcem ředitele. Od roku 2005 působil ve Filharmonii Brno, nejprve jako dramaturg, o dva roky později se stal jejím ředitelem. Vedle svých manažerských povinností se David Mareček aktivně věnuje komorní hudbě. S Janem Martiníkem nahrál Schubertův soubor písní Winterreise, s violoncellistkou Alisou Weilerstein předloni natočil recitál pro Českou televizi.

Česká filharmonie je jednou z příspěvkových organizací Ministerstva kultury. Svůj první koncert odehrála 4. ledna 1896 v Rudolfinu pod taktovkou Antonína Dvořáka. Dnes je vnímána jako národní orchestr a dostává se jí uznání nejen za kanonické interpretace hudby českých skladatelů, ale je známa také svým silným vztahem k dílu Petra Iljiče Čajkovského, Gustava Mahlera či Dmitrije Šostakoviče. Česká filharmonie spolupracuje s nejlepšími českými i světovými sólisty, dirigenty a skladateli, vystupuje v nejprestižnějších sálech od USA až po Japonsko a vydává kritikou oceňované nahrávky. Objednává skladby u předních českých a zahraničních autorů. Má ucelenou strategii hudebního vzdělávání, v jejímž rámci spolupracuje s více než čtyřmi sty škol i s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit. Nedávno vybudované audiovizuální Studio Rudolfinum dokáže odbavit přenosy koncertů na té nejvyšší úrovni. Od roku 2018 je šéfdirigentem České filharmonie Semjon Byčkov.

Zdroj: TZ
Foto: Generální ředitel České filharmonie David Mareček a ministr kultury Martin Baxa (© Česká filharmonie)

Podcast