Radek Baborák šéfdirigentem v Mariánských Lázních

Nový šéfdirigent Západočeského symfonického orchestru Radek Baborák chce k léčivým pramenům přidat i hudbu.

Novým šéfdirigentem Západočeského symfonického orchestru v Mariánských Lázních se stal přední český hornista Radek Baborák. Smlouvu s orchestrem, který tento rok slaví 200 let od svého založení, podepsal na čtyři roky s možností prodloužení. Baborákův inaugurační koncert se uskuteční 10. září ve Společenském domu Casino. Zazní hudba Bedřicha Smetany, Niccoly Paganiniho. Gustava Mahlera a Johanesse Brahmse.

"Cíle jsou naprosto jasné. Finanční situace, a nejenom mariánskolázeňského orchestru, ale vůbec kultury, není moc dobrá. A samozřejmě tomu vůbec neprospěl covid. Takže my se budeme s ředitelem Muzikářem snažit konsolidovat orchestr při vstupu do třetího století jeho existence, sehnat finance, abychom mohli navýšit počet jeho členů a tím navýšit také jeho kvalitu a dramaturgické možnosti," řekl dnes ČTK Radek Baborák. "Umělecké kvality si klademe vyšší, takže zveme hosty a rezidenční umělce, aby si návštěvníci z koncertů odnesli zážitek. Všichni vědí, že lázeňské prameny jsou léčivé, ale pro duši má léčivý účinek i hudba," dodal ředitel ZSO Milan Muzikář.

Západočeský symfonický orchestr má v současné době 42 členů. V nové sezoně nabídne vedle abonentní také komorní a lázeňskou řadu. Ještě před jejím začátkem se v Mariánských Lázních od 2. do 24. července uskuteční 3. ročník festivalu Živé pohraničí/Lebendes Grenzland. Nový šéfdirigent Baborák je uměleckým garantem festivalu, který pod heslem 'Hudba léčí a usmiřuje' navazuje na historii česko-německých vztahů.

Přední český hornista Radek Baborák byl v letech 2002 až 2011 sólistou Berlínských filharmoniků. Založil vlastní hudební těleso Baborák Ensemble, spolupracuje s kvintetem Afflatus. Je uměleckým vedoucím ansámblů Czech horn chorus, Prague Chamber Soloists a Czech Sinfonietta. Jako komorní hráč je pravidelně zván ke spolupráci s mimořádnými muzikanty a osobnostmi. Z jeho iniciativy vznikl loni festival Horn Fest Praha, který chce přispět k zachování tradice české hornové hry.

Baborák s pomocí týmu Horn Fest Praha a ve spolupráci s Akademií uměleckého vzdělávání MenART loni také založil iniciativu Muzikanti na volné noze. Iniciativa podpořila 123 hudebníků, kteří se ocitli ve složité životní situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií, a rozdělila mezi ně přes 1,3 milionu korun.

ZSO v Mariánských Lázních letos slaví 200 let od svého založení. Je nejstarším českým symfonickým tělesem. Jeho vznik se datuje rokem 1821, kdy tepelský opat a zakladatel Mariánských Lázní Karel Kašpar Reitenberger zlegalizoval hudební produkci u pramenů. Tradici orchestru nepřerušily ani světové války, ani politické změny a společenské události. Svůj nynější název získal orchestr v roce 1971. Podle svého ředitele Muzikáře jsou Mariánské Lázně s necelými 13.000 obyvatel pravděpodobně nejmenší město na světě, které zřizuje symfonické těleso.

Zdroj: ČTK
Foto: Petra Hajská

Podcast