Třiadvacetiletý finský dirigent podepsal exkluzivní smlouvu s Deutsche Grammophon

Tarmo Peltokoski vydá své debutové album u prestižního vydavatelství v příštím roce 2024.

Přední německé vydavatelství klasické hudby Deutsche Grammophon oznámilo, že do řad svých exkluzivních umělců získalo mladého finského dirigenta jménem Tarmo Peltokoski. Ačkoli v minulosti tuto exkluzivní smlouvu už podepsali i jiní velice mladí umělci (například pianista Jan Lisiecki dokonce jako šestnáctiletý), u dirigenta je takový úspěch teprve ve třiadvaceti letech krajně neobvyklý.

Tarmo Peltokoski se narodil v roce 2000 a je už šéfdirigentem Lotyšského národního symfonického orchestru, hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie a jmenovaným příštím hudebním ředitelem Orchestre National du Capitole de Toulouse, jednoho z předních francouzských těles. Na poslední zmíněné pozici od sezóny 2024/2025 vystřídá Tugana Sochijeva, který na své šéfdirigentské místo u tohoto tělesa rezignoval loni krátce po ruské invazi na Ukrajinu, stejně jako na pozici hudebního ředitele Velkého divadla v Moskvě.

Rozumí se téměř samo sebou, že Peltokoski pochází z Finska a už od svých 14 let studoval u Jormy Panuly. K jeho dalším učitelům patřili také Sakari Oramo nebo Esa-Pekka Salonen. Na Sibeliově akademii vystudoval také klavír.

"Je mi velkou ctí připojit se k Deutsche Grammophon, obzvláště proto, že jejich nahrávky byly tak významnou součástí mého života," řekl dirigent. "Obal Karajanovy nahrávky cyklu Prsten Nibelungův mám dokonce jako pozadí na svém telefonu. Na obrázku chybělo logo DG, ale já jsem se rozhodl ho tam přidat ve Photoshopu - a to dlouho před tím, než o mně v Deutsche Grammophon vůbec slyšeli!"

Jeho debutovou nahrávkou, kterou DG vydá v příštím roce 2024, bude snímek pořízený již letos v únoru s Německou komorní filharmonií Brémy. Na albu najdeme tři symfonie Wolfganga Amadea Mozarta. Dále plánuje s francouzským tělesem Orchestre National du Capitole de Toulouse nahrát Mořskou symfonii anglického skladatele Ralpha Vaughana Williamse v kontextu jeho vazeb na francouzskou hudební scénu.

Foto: Tarmo Peltokoski (©Peter Rigaud)

Podcast