Woody Allen slaví 85. narozeniny

Pod názvem "Mimochodem" vyjdou na jaře 2021 jeho paměti i v Česku.

Woody Allen slaví 1. prosince 85. narozeniny. Slavný režisér, komik, herec a spisovatel se v rodných Spojených státech významného jubilea dožívá jako persona non grata, kterou v době hnutí #metoo doběhly nekonvenční rodinné poměry. Skandálu, který vyvolal jeho vztah s adoptivní dcerou jeho dlouholeté partnerky Mii Farrow Soon-Yi Previn, se podrobně věnuje i ve svých pamětech, které pod názvem Mimochodem chystá k českému vydání nakladatelství Argo na jaro příštího roku v překladu Michaela Žantovského.

Je to upřímný, zábavný, skvěle podaný a bohatý životopis složitého umělce. Na každé stránce najdeme fór, vzpomínky jsou plné jeho kafkovského absurdního humoru, který je nám velmi blízký,“ říká Michael Žantovský. „Ale přes všechen vtip jsou jeho paměti vlastně dost smutné. Woody Allen má velmi špatné mínění sám o sobě i o světě a na rozdíl od ostatních lidí to neskrývá. Druhý důvod, proč je to vlastně smutné čtení, je ten, že se velmi věnuje případu údajného zneužití Soon-Yi. Přestože se ten příběh odehrál před pětadvaceti lety, Woody Allen byl vyšetřován a zbaven všech obvinění ze zneužívání, a nakonec si adoptivní dceru Mii Farrow vzal za ženu, je poznat, že to dodnes cítí jako velkou křivdu.“

Woody Allen ve svých pamětech nic neskrývá a vyvrací některé mýty o svém životě. Popisuje své dětství v židovské rodině v Brooklynu, to, že nebyl žádným intelektuálem, ale bavil ho vždycky spíš sport. Jako mladík téměř nečetl, na Newyorské univerzitě nedokončil ani první semestr. Zábavné je vyprávění, jak získával autorské ostruhy za dřevních časů televize po boku slavných komiků, kdy psal skeče pro varietní show Sida Caesara, jak se předtím, než se stal slavným, protloukal jako komik na standupových pódiích. Svým šťavnatým vypravěčským stylem vykládá o tom, jak posléze přeběhl k filmu, provede čtenáře celou svou dlouhou kariérou, od komediálního debutu Seber prachy a vypadni přes klasické filmy jako Annie Hallová či Manhattan až po poslední snímky. Průběžně se vyjadřuje ke svým manželstvím, láskám a velkým přátelstvím, mluví o jazzu, o knihách a divadelních hrách, které za více než půlstoletí napsal. Neskrývá své démony, omyly, píše o tom, na co je hrdý, o lidech, které miloval, s nimiž pracoval a od nichž se zároveň mnohému naučil.

Paměti Woodyho Allena odmítlo na jaře letošního roku vydat prestižní nakladatelství Hachette, nakonec však přece jen v USA vyšly.

Allan.jpg Mimochodem

Zdroj: 2media.cz

Foto: Wikipedie (Jerry Kupcinet)

Podcast