Hudební nástroje do sálu i na ulici. Akordeon, foukačka, marimba i kastaněty

Jaké uplatnění mají v hudbě neobvyklé hudební nástroje ? A z jakých koutů světa pocházejí ?

Tak už jsme poznali celou řadu rodin hudebních nástrojů a už bych vás asi jen tak nezaskočila, kdybych vám nějaký ukázala a zeptala se, co to je. Ale přeci jen – myslím, že dnes mám pro vás těžkou hádanku.

Dokázali byste poznat, který nástroj vám hraje ? Ne ? To je akordeon, nebo taky tahací harmonika. Někdy zní trochu jako varhany, jindy zas jako nástroje dechové, občas jako klavír. Umí toho hodně a hrát na něj není vůůbec jednoduché. Akordeonista - nebo chcete-li harmonikář - sedí při hře na židli a akordeon, který je velký jako taková větší krabice, si položí na klín. Po stranách má akordeon ouška, kterými muzikant prostrčí ruce, aby mu nástroj neupadl. A pak pravou rukou hraje na klaviaturu s bílými a černými klávesami jako má klavír a levou střídavě mačká na spoustu malých kovových knoflíčků. A k tomu všemu musí akordeon rukama za ta ouška od sebe roztahovat a zase stlačovat zpátky, protože uprostřed toho nástroje je takový zmačkaný měch se spoustou záhybů – a ten vhání do nástroje vzduch, aby nástroj hrál. Složité, co ?

Kdo se ovšem nechce s takovým velkým nástrojem tahat, může si pořídit nástroj s podobným zvukem i podobným názvem, který snadno strčí do kapsy. Foukací harmoniku. A jak název napovídá - aby hrála, musí do ní foukat.

Takových zvláštních a neobvyklých nástrojů ovšem najdeme celou řadu. Dalším z nich je třeba marimba. Je to bicí nástroj z dřevěných desek a destiček položených na takovém velkém stole. Pod ním jsou kovové trubky, které se zesilují zvuk. Marimbista na ty dřevěné destičky tluče a ťuká paličkami. Podobně jako na bubínek. Někdy je marimba tak velká, tedy má tolik destiček, že na ni klidně mohou hrát i čtyři muzikanti najednou.

Marimba je nástroj, který má svůj domov v dalekých zemích plných slunce – možná v Africe, možná v Mexiku. Skoro každá země má nějaký svůj oblíbený hudební nástroj. Třeba ve Španělsku je to kytara a také kastaněty. Vypadají jako větší mušle, jsou většinou ze dřeva a jsou tak velké, aby se muzikantovi vešly tak akorát do dlaně. Jsou to vlastně takové malé bicí nástroje, které si můžete vzít kamkoliv s sebou.

Ono se dá, když se to umí, ostatně hrát opravdu na ledacos. Ťukat a cinkat můžete na lžičky, pokličky, skleničky, chřestítka.... Nu a když si ty skleničky šikovně naplníte vodou, některé více, některé méně, dá se na ně zahrát i krásná melodie a vy se můžete pochlubit, že umíte hrát na skleněnou harfu.

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Foto: Wikipedie (Marimba Tapatia)

Podcast