Kdo zvítězí nad Královnou noci ? Dobro a moudrost vyhrává

Slavný Mozartův pohádkový příběh o princi Taminovi, krásné princezně Pamině a mocném čaroději Sarastrovi. Jakou roli v něm hraje kouzelný hudební nástroj ?

Dnešní setkání bude v pravdě královské. Nejen, že vás opět vítám v království paní Hudby, ale vyprávíme se spolu s ní do dalšího království. V něm ovšem vládne kouzelná flétna. Setkáme se s princem Taminem, krásnou princeznou Paminou a mocným čarodějem Sarastrem. A také s hudbou skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, který si jejich příběh vybral pro svou operu. Jak se jmenuje? No přeci Kouzelná flétna.

A jak to všechno bylo ?

Na scéně objevuje princ Tamino. Prchá před obrovským hadem. Strachy omdlí v lese. Tu se objeví tři tajemné dámy z družiny Královny noci a hada zabijí. Když se princ Tamino probere, dámy jsou pryč.

Místo nich je tu Papageno. Ptáčník, který výměnou za jídlo a pití chytá pro Královnu a její dámy různé ptáky. Chlubí se, že hada zabil on.

Najednou přichází samotná Královna noci. Daruje princi kouzelnou flétnu a ukazuje mu obrázek své dcery. Krásné princezny Paminy.

Tamino se do dívky na obrázku ihned zamiluje. Zpívá o tom, jaký je to čarokrásný portrét.

Královna slibuje, že pokud Tamino její dceru zachrání ze spárů čaroděje Sarastra, který ji podle jejích slov vězní, dostane ji za ženu. Prince Tamina má doprovázet ptáčník Papageno. Tomu Královna noci věnuje kouzelnou zvonkohru. Flétna i zvonkohra je mají chránit před nebezpečím.

Vchod po Sarastrova paláce hlídá starý kněz. Princi prozradí, že Královna noci nemluvila pravdu. Sarastro není zlý čaroděj, ale mocný a spravedlivý vládce. Jako velekněz chrámu moudrosti čelí zlým plánům Královny noci. Chrání Paminu před jejími zlými kouzly.

Královna noci zuří, že je prozrazena a slibuje jim pomstu z pekla.

Když princezna Pamina spatří prince Tamina, hned v sobě oba najdou zalíbení. Než ale budou moci vkročit do společného života, musí složit několik zkoušek. A pokud tu první podstoupí i Papageno, má dostat lásku dívky jemu podobné. Papageny.

První zkouškou je mlčení. Tamino s Papagenem se spolu ocitnou v tajemné komnatě. Ani jeden z nich nesmí podlehnout a s kýmkoliv promluvit. I když se tu najednou objeví tři dámy Královny noci a varují je před nebezpečím zkoušek. Oba ve zkoušce mlčenlivosti obstojí.

Poté Tamino, tentokrát s princeznou Paminou, odchází k další zkoušce. Ohněm a vodou. Po jejím úspěšném splnění pak oba už mohou společně vstoupit do Sarastrova chrámu moudrosti.

Mezitím nešťastný a osamocený Papageno přivolává svou Papagenu pomocí kouzelné zvonkohry.

Když se krásná Papagena objeví, radují se spolu ze společné budoucnosti a těší se na malé Papageny a Papagenky.

Zlá a podlá Královna noci se ale nevzdává. Násilím se se svými pomocníky snaží vniknout do Chrámu moudrosti. Jsou tam ale oslněni světlem Sarastra, Tamina a Paminy, kteří zastupují moudrost, sílu a krásu. Královna je zničena a propadá se do podsvětí. Dobro a moudrost vítězí.

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Foto: Wikipedie (K.F. Schinkel)

Podcast