Komu padne Popelčin střevíček ? Popelka v baletních špičkách

Známá pohádka o skromné a ušmudlané Popelce, do které se zamiluje krásný princ. Ruský skladatel Sergej Prokofjev na motivy tohoto celosvětově populárního pohádkového příběhu napsal celý balet.

Kdo by neznal pohádku o skromné a ušmudlané Popelce, do které se zamiluje krásný princ! Tenhle příběh se vypráví po celém světě. A tak není divu, že se dostal i do říše paní Hudby. Ruskému skladateli Sergeji Prokofjevovi se zalíbil natolik, že o Popelce napsal celý balet. O čem je? Však to znáte:

Popelku trápí její zlá nevlastní matka a sestry. Jen u svého vlastního otce najde pochopení a lásku. Zatímco se její líné sestry celé dny nudí a nic nedělají, ona musí pracovat. Vařit, uklízet, starat se o domácnost.

Jednoho dne se macecha chystá s dcerami na bál do zámku. V tom se u dveří objeví hladová žebračka. Popelka, která má zlaté srdce, dá stařence najíst. Zato macecha i sestry nad stařenkou ohrnou nos. Vysmějí se jí a odjíždějí na ples.

Po odjezdu macechy a sester zůstala Popelka sama doma. V duchu si představuje, jak to asi na plese vypadá. A jaký je princ. Stařenka se vrací. Je to ve skutečnosti Dobrá víla. Odmění Popelku za její dobrotu. Vyčaruje pro ni nádherné šaty, aby také mohla na zámecký bál. Ale varuje ji. Nesmí zůstat v zámku déle než do půlnoci. Kouzlo by zmizelo a šaty by byly pryč. Popelka nasedne do zdobeného kočáru, který víla vyčarovala z půlky ořechu, a odjíždí na zámecký ples.

Na plese se zatím hosté baví a tančí. Macecha se tu snaží najít pro dcery vhodného ženicha. Přichází princ a připojuje se k zábavě. Macecha i s dcerami se točí jen kolem něj. Tu večer přeruší příchod neznámé okouzlující princezny v krásných šatech. Je to Popelka, kterou ovšem v plesových šatech nikdo nepozná. Princ má oči jen pro ni a tančí jen a jen s ní. Okamžitě se do Popelky zamiluje. A ani Popelce není princ lhostejný.

Blíží se dvanáctá hodina. Dřív, než začne odbíjet půlnoc, Popelka rychle spěchá ze zámku domů. Princ běží za ní, ale Popelka je pryč. Zůstal po ní na schodech jen střevíček, který jí při útěku sklouzl z nohy.

Princ se vydává do světa. Podle střevíčku se snaží najít svou ztracenou krásnou princeznu. Popelka zatím doma vzpomíná na bál i prince, kterého má ráda. Doma je všechno při starém. Macecha s dcerami Popelku opět trápí. Princ přichází i do jejich domu. Přeje si vyzkoušet všem dámám – tak jako v okolních domech - střevíček. Macecha honem postrčí své dcery a snaží se jim obout jejich velké nohy do malé botky. Snaha je marná. Střevíček nepadne žádné z nich.

Nakonec se objevuje i Popelka. Střevíček jí padne jako ulitý! Princ v ní poznává svou vyvolenou krásku. Macecha s dcerami mohou puknout vztekem a závistí. Přichází i Dobrá víla, aby Popelce, princi a jejich společné lásce požehnala. Princ si Popelku odvádí na svůj zámek. A znáte to, jak končí správné pohádky. Jestli neumřeli, žijí tam šťastně až dodnes!

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Obrázek: kinobox.cz

Podcast