Budiž světlo! V Brně se svítí od roku 1882

14. 11. 1882 bylo v Brně otevřeno nové divadlo Na Hradbách – první plně elektricky osvětlené divadlo na evropském kontinentě.

Mahenovo (původně německé Městské) divadlo bylo otevřeno v roce 1882 a bylo první budovou svého typu v Evropě osvětlenou elektrickými žárovkami. Scénou Národního divadla Brno se stalo v roce 1919 a od roku 1965 nese v názvu jméno Jiřího Mahena, který tu působil jako dramaturg v letech 1918–1922.

profimedia-0297934272 žárovka.jpg

Nové německé divadlo v Brně bylo postaveno po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu v roce 1870. Jeho stavba byla dokončena v roce 1882, stojí na místech bývalých městských hradeb a je dílem architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Hellnera.

Přesto, že během stavby bylo nutno měnit dispozice, byla budova dokončena velmi rychle – od započetí stavby do otevření divadla uběhlo pouhých 17 měsíců. Ke změnám oproti původním plánům došlo především proto, aby se brněnské divadlo vyvarovalo podobných tragických eventualit, jaké se vyskytly ve třech evropských divadlech během let stavby (požáry v divadlech ve francouzském Nice, pražském Národním divadle a Okružním divadle ve Vídni). Proto byly mimo původní plány zřízeny další nové východy z budovy a postavena dvě další nová postranní schodiště.

profimedia-0067957552 edison.jpg

Další pozdržení pak způsobilo odvážné a na svou dobu smělé rozhodnutí: nahradit navržené plynové osvětlení zcela novým (pouze tři roky starým!) vynálezem Thomase Alvy Edisona, a sice elektrickými žárovkami. Projekt elektroinstalace provedli sám legendární Edison a jeho laboratoř v New Jersey, elektroinstalaci pak pařížské a vídeňské firmy. Na instalaci dohlížel sám Edisonův asistent Francis Jehl. Elektroinstalace obsahovala celkem 1 920 žárovek s uhlíkovými vlákny, 5 obloukovek a elektrický ventilátor nad jevištěm. Kromě toho byla též postavena parní elektrárna, která měla zásobovat divadlo proudem. Ta vyrostla na okraji průmyslové čtvrti Dolní Cejl a sedm dynam v ní o výkonu 81 kW zásobovalo nejen divadlo, ale i několik brněnských ulic. Stejnosměrný proud z ní tekl do města až do roku 1898. Části Edisonovy původní elektroinstalace jsou dnes vystaveny v malé expozici ve foyeru divadla.

Průčelí divadla je zdobena toskánskými a korintskými sloupy, bohatými plastikami a v jeho středu je socha řeckého boha Dionýsa, jehož vůz táhnou lvi a panteři. Provoz nové scény byl zahájen 14. listopadu 1882 uvedením Beethovenovy předehry a scénické hudby na Goethovy motivy Egmont. Po vzniku Československa v roce 1918 přešlo divadlo do českých rukou (pod názvem Divadlo na hradbách) a jeho prvním dramaturgem se stal brněnský spisovatel a dramatik Jiří Mahen. Až do postavení nového Janáčkova divadla v roce 1965 sloužilo dnešní Mahenovo divadlo převážně opernímu souboru. V tomto divadle bylo např. poprvé uvedeno šest oper Leoše Janáčka a také tu proběhla světová premiéra baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. Od roku 1965 je Mahenovo divadlo mateřskou scénou činoherního souboru Národního divadla v Brně a svá představení zde hrají i ostatní soubory NDB. Činohra Národního divadla v Brně je jedním z nejstarších divadelních souborů v České republice, profesionálně působí od roku 1884. Nad hledištěm visí lustr původně vyrobený pro posledního íránského šáha Muhammada Rezu Pahlavího.

Brno,_Mahenovo_divadlo,_lustr_ve_foyer.JPG

Foto: Profimedia
Foto lustru v Mahenově divadle: Wikipedie

Podcast