Cabin in the Sky, Meet Me in St. Louis, Gigi. Slavné snímky nositele Oscara Vincenta Minnelliho. Od jeho narození je to letos 120 let

28. února 1903 se narodil americký filmový a divadelní režisér Vincente Minnelli, vlastním jménem Lester Anthony Minnelli. K jeho nejvýznamnějším filmům patří muzikálová komedie Gigi z roku 1958, za kterou získal Oscara a Zlatý glóbus. Z manželství s herečkou Judy Garlandovou měl dceru Lizu, slavnou herečku a zpěvačku.

profimedia-0466150429 minnelli.jpg

Lester Anthony Minnelli se narodil v roce 1903 v Chicagu jako syn hudebního dirigenta divadla Minnelli Brothers' Tent Theater Vincenta Minelliho. Ten spolu se svým bratrem provozoval zájezdní divadelní společnost. I mladý Minelli se chtěl věnovat umělecké kariéře, kterou začal v kostýmním oddělení chicagského divadla a poté jako scénograf a kostymér na Broadwayi.

První hrou, na které se Minnelli podílel jako režisér, byla hudební revue s názvem At Home Abroad. Představení zaznamenalo velký ohlas a zůstalo na repertoáru plné dva roky. Na základě tohoto a dalších dvou úspěšných představení, která uvedl v New Yorku, dostal Minnelli nabídku pracovat pro filmově-hudební divizi MGM Arthura Freeda.

Pro MGM pak Minnelli pracoval celé čtvrtstoletí. Nejprve se podílel na řadě filmů Judy Garlandové a Mickeyho Rooneyho, které režíroval Busby Berkeley. Minnelliho prvním režijním pro MGM byl film Cabin in the Sky (Chata v oblacích), průkopnický snímek z roku 1943 s černošským obsazením v čele s Ethel Watersovou a Lenou Horneovou.

profimedia-0566938091 judy garland.jpg

(Judy Garland ve filmu Meet Me In St. Louis)

Poté Minnelli režíroval celou řadu největších a nejúspěšnějších filmových muzikálů. K jeho klasickým filmům patří například Meet Me in St. Louis z roku 1944 s Judy Garlandovou (kterou si následujícího roku vzal za ženu), The Band Wagon s Fredem Astairem a Cyd Charisseovou, Designing Woman, romantická komedie z prostředí newyorské módy s Lauren Bacallovou a Gregory Peckem v hlavních rolích; Some Came Running, drama Američan v Paříži (An American in Paris), novátorská tanečně-snová pocta Gershwinovým, Životní touha (Lust for Life), životopisný film o Van Goghovi s Kirkem Douglasem v hlavní roli, Zlí a krásní (The Bad and the Beautiful), kousavé hollywoodské drama; Otec nevěsty, adaptace francouzského románu s Jennifer Jonesovou v hlavní roli Madame Bovary; a původní filmový muzikál Gigi, za který byl Minnelli oceněn Oscarem za nejlepší režii.

profimedia-0487780959 gigi.jpg

(Gigi, zleva: Leslie Caron, Louis Jourdan, Hermione Gingold, 1958)

Vincente Minnelli byl celkem čtyřikrát ženatý. Z prvního manželství s herečkou Judy Garland (1945-1951) měl dceru Lizu Minnelli, s Georgette Magnani (1954-1958) dceru Christiane Nina Minnelli, třetí manželkou byla Danica ("Denise") Radosavljević Gay Giulianelli de Gigante. Všechna tři manželství skončila rozvodem. Jeho poslední ženou byla Margaretta Lee Anderson (1980-1986); zůstali manželé šest let až do Minnelliho smrti v roce 1986. byla Margaretta Lee Anderson zemřela v roce 2009 ve věku 100 let.

Vincente Minnelli zemřel ve svém domě v Beverly Hills 25. července 1986 ve věku 83 let na rozedmu plic a zápal plic, kvůli nimž byl v posledním roce opakovaně hospitalizován. Údajně také trpěl Alzheimerovou chorobou. Je pohřben ve Forest Lawn Memorial Park v Glendale v Kalifornii. Zanechal po sobě majetek v hodnotě přes 1,1 milionu USD, z čehož většina připadla jeho dceři Lize. Své vdově odkázal 100 000 amerických dolarů a svůj domov v Beverly Hills.

Foto: Profimedia

Podcast