Kdo byl Celestin Nožička?

Pod tímto pseudonymem se skrývá český hudební skladatel, sběratel lidových písní a folklorista Karel Weis, od jehož úmrtí je to letos rovných 80 let, a tak i jeho odkaz se sluší připomenout v rámci Roku české hudby.

Karel Weis, také Weiss, se narodil 13. února 1862 v Praze v rodině kováře. Studoval na Pražské konzervatoři; nejprve lesní roh, později přibral i housle. Po čtyřech letech studia byl ovšem vyloučen a přešel na varhanickou školu, kde studoval teorii u Františka Skuherského, později soukromě studoval skladbu u Zdeňka Fibicha. Studia ukončil v roce 1881 a stal se varhaníkem kostela sv. Štěpána a zároveň i kapelníkem a sbormistrem Maiselovy synagogy. Poté vystřídal řadu hudebnických zaměstnání včetně postu houslisty v orchestru pražského Národního divadla. V letech 1886-1887 byl kapelníkem Národního divadla v Brně, jednu sezónu působil i v německém Budyšíně.

Kromě kariéry aktivního muzikanta se věnoval i komponování a jeho skladatelský um mu vynesl několikaleté rakouské státní stipendium. Byl jedním z mála českých skladatelů, který neměl existenční problémy; kromě českého publika psal i pro publikum německé, jeho hudba se hrála ve Vídni, či Berlíně.

V roce 1900vstoupil Karel Weis do manželství s Marií Šístkovou; spolu měli čtyři syny (jeden zemřel dvouletý) a rodina bydlela na pražském Smíchově, dnešním Janáčkově nábřeží. V roce 1934 byl Weis byl zvolen řádným členem České akademie. Zemřel 4. dubna 1944 a byl pochován na pražském hřbitově na Malvazinkách.

800px-Karel_Wais_-_Jan_Vilímek.jpg
  • Karel Weis, kresba Kan Vilímek (©Wikipedie)

Karel Weis, který psal také pod pseudonymem Celestin Nožička, napsal vedle řady oper a operet i kantátu Triumfátor, komponoval ovšem i hudbu baletní a filmovou a je autorem i jediné symfonie c moll. Jeho nejznámějšími operami jsou Viola (na námět Shakespearova Večera tříkrálového) a Lešetínský kovář. Opera Der polnische Jude, Polský Žid, složená na německé libreto, byla považována za německé dílo a Národní divadlo její uvedení odmítlo a postoupilo práva tehdejšímu Novému německému divadlu v Praze.

Přestože Karel Weis žil a působil v Praze, měl blízký vztah k lidové tvorbě a věnoval se intenzivně národopisné práci, která u něj s přibývajícími léty zatlačila předčila vlastní skladatelské ambice. Jeho nejznámějším a nejvýznamnějším dílem je souborné velké vydání lidových písní Český jih a Šumava v lidové písni. Jedná se o monumentální patnáctisvazkové dílo, které je výsledkem jeho skoro padesátileté sběratelské a konzervační práce.

Karel Weis.jpg
  • Karel Weis (©trebonsko.cz)

Jako sběratel jihočeských písní má Karel Weis pamětní síň v Blatském muzeu ve Veselí nad Lužnicí. V 85 kartonech se tu nachází jeho pozůstalost, která čítá několik tisíc dopisů, not, fotografií, výtvarného umění aj. Budova celého muzea ve Veselí nad Lužnicí je pojmenováno po Karlu Weisovi, tedy Weisův dům. Karel Weis měl totiž k Veselí úzký vztah a měl zde mnoho přátel. Ještě za jeho života, v září 1937 tu byl na jeho 75. narozeniny odhalen pamětní kámen a pojmenována turistická stezka vedoucí z Veselí přes Blata až do Bechyně.

Úvodní foto: Karel Weis (©trebonsko.cz)

Podcast