Příběhy hudby 2 – Felix Klieser

CO VŮBEC CHCEME…? Zdá se, že kvůli covidovým omezením je důvod si na spoustu věcí stěžovat, ALE…

Natrefil jsem tuhle na CD s Mozartovými koncerty pro lesní roh a dívám se na ten titul — taková jako koláž. Říkal jsem si, to zase někdo chtěl inovativní obal, až to vypadá, že při tom kolážování omylem vystřihl z fotky umělcovy ruce. Začal jsem pátrat a objevil zajímavý příběh.

Felix Klieser se narodil v roce 1991. Když mu byly čtyři roky, řekl rozhodně rodičům: „Chci hrát na lesní roh.“ – Překvapilo je to. On se totiž Felix Klieser narodil bez rukou… ano, úplně bez rukou. V místní hudební škole mu to rozmlouvali, aby si zvolil jednodušší nástroj, třeba flétnu nebo xylofon, ale Felix se nedal, s pomocí rodičů sehnal učitele, udělali mu stojan, aby v něm nástroj pevně držel, a naučil se klapky na té horně ovládat prsty na levé noze. Pilně cvičil a studoval a v 17 letech byl přijat na Hochschule für Musik und Theater (Vysoká hudební a divadelní škola) v Hannoveru.

V roce 2013 natočil své první CD s hudbou romantismu, brzy následovaly další desky: koncerty Josepha a Michaela Haydnových (2015), hornová tria – Duvernois, Brahms, Koechlin, Kahn (2017), kompletní nahrávka Mozartových hornových koncertů s orchestrem Camerata Salzburg (2019) a zatím poslední deska Beyond Words z letošního února s úpravami barokních árií.

V jednom rozhovoru se Felix Klieser vyjádřil: „Je samozřejmě možné říkat – s ohledem na to a to hraje vlastně docela dobře, ale pokud to chcete dělat profesionálně, pak to musí znít jako nástroj ovládaný rukama. A prostě to buď dáte, nebo ne.“ Že si to neumíte moc představit? Tak se podívejte třeba na záznam 3. věty z Mozartova koncertu č. 4, KV 495, kde umělce doprovází Camerata Salzburg.

Kromě toho Klieser jezdí a koncertuje po světě, spolupracoval například i s dirigentem Simonem Rattlem či popovým zpěvákem Stingem. O svém dosavadním životě napsal také knihu, přitom je zároveň vyslancem nadace OHMI, která sdružuje výrobce hudebních nástrojů pro tělesně postižené a pomáhá hendikepovaným zájemcům se studiem hudby. Bližší informace najdete také na jeho osobních webových stránkách.

Vás ale pochopitelně nejvíc zajímá poslechnout si umění Felixe Kliesera. Na YouTube je řada nahrávek, velmi se mi líbilo třeba oficiální video k CD Beyond Words, na němž hraje Bachovo Wohl mir, dass ich Jesum habe (Dobře mi, neboť mám Ježíše).

A CO VŮBEC CHCEME…? MNĚ SE TEĎ CHCE ZA VŠECHNO DĚKOVAT!

Foto: Maike Helbig, Pressfoto – oficiální stránky Felixe Kliesera

Podcast