Zlatá ulička i Pražský zvěřinec. Před 440 lety se Praha stala sídlením městem Rudolfa II. Žil zde téměř třicet let

Loňský rok, rok 2022, byl ve znamení dvou „Rudolfovských“ výročí. Římský císař, uherský, český, chorvatský král a rakouský arcivévoda z habsburské dynastie Rudolf II. se totiž narodil 18. července 1552 a zemřel 20. ledna 1612. Svůj císařský dvůr přesunul do Prahy před rovnými 440 lety, 16. října 1583.

Rudolf II. Habsburský byl posledním habsburským panovníkem a také posledním císařem Svaté říše římské, který učinil z Prahy své sídelní město. Byl velkým milovníkem umění a jako významný mecenáš a podporovatel věd přispěl k obrovskému kulturnímu rozkvětu českých zemí. Díky němu měly tehdejší české země v jeho době živé styky s cizinou; jeho dvůr hostil mnohé význačné umělce i vědce, často ovšem i podvodníky a šarlatány, kteří se za vědce pouze vydávali.

Přímo na Rudolfově dvoře, či na rozličných místech v Praze za doby jeho panování působili přední hudebníci své doby, například slovinský skladatel a jeden z nejvýznamnějších zástupců vrcholného polyfonického kompozičního slohu Jacobus Handl Gallus, či kapela všestranného vlámského hudebního skladatele Philippa de Monte.

GettyImages-914806128 tycho de brahe.jpg
  • Tycho de Brahe (©GettyImage)

Protože Rudolf II. patřil i mezi nadšené obdivovatele alchymie, působili v jeho službách například Jeroným Alessandro Scotta, Eduard Kelley, či lékař Michael Maier, jehož dílo Atalanta fugiens patří k opravdovým klenotům alchymie. Byl tu i přírodovědec John Dee a také astronomové zvučných jmen, především Tyge Ottesen Brahe (Tychon Brahe), který s Rudolfovým přispěním vybudoval v Benátkách nad Jizerou observatoř, přivezl sem svou knihovnu i řadu přístrojů, které zdokonalil nebo dokonce sám vynalezl.

Hlavním důvodem, proč Rudolf II. přesunul své sídlo do Prahy, bylo trvalé ohrožení Vídně ze strany Osmanské říše

Vídeň se totiž nacházela v blízkosti neklidné hranice a geografická poloha Prahy se jevila jako bezpečnější. O přesunu sídla ostatně uvažoval už jeho předchůdce, císař Maxmilián II., který v Praze často pobýval.

Příchod císařského dvora do Prahy si vyžádal výrazné změny ve městě. Především bylo potřeba vybudovat důstojnou císařskou rezidenci na Pražském hradě, protože spolu s panovníkem se do města přistěhoval značný počet příslušníků dvora. Do nového sídelního města též k panovnickému dvoru přijížděli cizí vyslanci; Praha se stala stálým sídlem vyslanců francouzského krále, Španělska, Benátské republiky i papežského státu. Přijížděli sem i učenci a umělci z celého světa.

Rudolf II. byl známý nejen jako poněkud výstřední panovník, ale také jako velký sběratel a obdivovatel všeho možného i nemožnéhouměním počínaje a zvířaty konče. Hned po přesídlení do Prahy nechal Rudolf II. v Pražském zvěřinci v Královské zahradě přestavět původní dřevěný pavilon na soubor nízkých budov, známý jako Lví dvůr (později přejmenován na Medvědí dvůr). Jednalo se o vytápěné kotce zvířat s výběhy, naproti nimž stála vysoká zeď s ochozem a galerií pro diváky. Nechal také rozšířit Královskou zahradu, zřídil bažantnici a rybníčky pro chov ryb a vodních ptáků, výběhy jelenů v dnešním Jelením příkopě.

800px-Sultan_Murad_III.jpg

Rudolf II. za doby svého panování choval mnoho zvířat; skon svého oblíbeného lva nepřežil

Patřili mezi ne lvi, tygři, levharti, gepardi, medvědi, cibetky, vlci, lišky, jeleni, ale i velbloudi, antilopy, gazely, zubři, pratuři, pštrosi, pelikáni, plameňáci, či plazi.

Protože pod Pražský hrad patřily i obory Hvězda a Ovenec (dnešní Stromovka), zvířata byla chována nejen v Královské zahradě, ale i na těchto místech. V Ovenci byli jeleni, losi, snad i sobi, srnci, divočáci, koně, zubři, buvoli, pratuři, lišky a zřejmě i mnoho dalších zvířat. V Oboře hvězda prý byly i antilopy nebo gazely a v roce 1592 i 12 lvů, o které se staral Ind.

Rudolfova vášeň pro chov zvířat byla brzy známá po celé Evropě, a tak řada panovníků a cizích delegací, které do Prahy přijížděli, vozili – aby si získali císařovu přízeň - jako dary právě zvířata. Například moskevský velkokníže Fjodor Ivanovič, syn Ivana Hrozného, věnoval Rudolfovi kromě levhartů a dalších zvířat i dva bílé rarohy, kteří se v té době považovali za nesmírně vzácné ptáky a patřili v té době mezi vůbec nejvzácnější dary panovníků.

Známý je též příběh lva, kterého císař obdržel darem od tureckého sultána Murada III.. Samec jménem Mohamed měl s Rudolfem velmi podobnou astrologickou konstelaci. Tycho Brahe prý vyčetl z hvězd, že císař bude mít podobný osud jako lev Mohamed a skoná ve stejné době, proto se lev těšil nadstandardní péči. Císař Rudolf II. pak skutečně zemřel jen několik dní (asi 3) po skonu lva.

Úvodní foto: Rudolf II. na portrétu od Hanse von Aachen (~1606) (©Wikipedie)

Podcast