Česká opereta ve světě

17.5.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová
Další díl pořadu Dobyli svět, který připravují Jiří Hlaváč a Jiří Besser, bude patřit českým operetám a jejich úspěšným autorům.  

Opereta se vyvinula v 50. letech 19. století v Paříži z tradice opera comique, největší oblibě se těšila ve 2. polovině 19. století a v prvních desetiletích 20. století.
Zakladatelský význam mají skladby Jacquesa Offenbacha, slovem zesměšňující společenské nešvary doby, hudbou parodující velkou operu, rossiniovské epigony a wagnerovský patos.
V Čechách se Offenbachova opereta napojila na tradici lidových her se zpěvy. S postupem let rostoucí počet souborů mohl převzít rozsáhlý evropský i americký repertoár, a to včetně děl českých autorů: operety Oskara Nedbala reprezentují takzvanou „novovídeňskou školu“, světově úspěšné skladby Rudolfa Frimla vznikly až v USA. Z domácí početné produkce po 1. světové válce se prosadily zejména skladby melodika Rudolfa Pískáčka. 

Premiéra pořadu je připravena na pátek 18. května v 19:00. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 20.5. v 9:00 a ve středu 23.5. ve 22:00.