Dirigent a mimořádná osobnost Jiří Bělohlávek

8.3.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová
Další díl pořadu Dobyli svět Jiřího Hlaváče a Jiřího Bessera bude věnován bývalému šéfdirigentovi a hudebnímu řediteli České filharmonie. Jiřímu Bělohlávkovi.

Jiří Bělohlávek se narodil v Praze v roce 1946. V září roku 2012 byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie. Tento post zastával až do své předčasné smrti v roce 2017.

V posledních sezónách sklízel Jiří Bělohlávek s Českou filharmonií nebývalé úspěchy jak doma v Praze, kde mají koncerty ČF nyní historicky nejvyšší návštěvnost, tak na zahraničních turné. Z nich lze jmenovat rezidenci ve vídeňském Musikvereinu či vystoupení v nejprestižnějších světových koncertních sálech, například v newyorské Carnegie Hall, v sále Berlínské filharmonie, v amsterdamské Concertgebouw, v Royal Albert Hall v rámci londýnského cyklu Proms a na mnoha dalších význačných místech. Kromě toho pořídil orchestr u společnosti Decca také vynikající nahrávku všech Dvořákových symfonií a koncertů, kterou mnoho kritiků pochvalně označilo za novou kanonickou verzi této části Dvořákova díla.

Jako hostující dirigent vystupoval Jiří Bělohlávek s předními evropskými a severoamerickými orchestry. Patří mezi ně například BBC Symphony Orchestra v Londýně, kde v letech 2007 až 2012 působil jako šéfdirigent a poté zastával post čestného dirigenta, a dále Rotterdamská filharmonie, kde je hlavním hostujícím dirigentem. Kromě těchto orchestrů řídil Jiří Bělohlávek jako hostující dirigent rovněž Berlínskou filharmonii, Newyorskou filharmonii, Gewandhaus Orchester Leipzig, Boston Symphony Orchestra, National Symphony Washington, Wiener Symphoniker, Cleveland Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin a mnohá další tělesa.

Je dobře známo, že Jiří Bělohlávek měl obzvláště hluboký vztah k mnoha dílům známých i méně známých českých skladatelů. Vedle toho měl ale zvláštní vztah také k repertoáru britskému a v čele BBC Symphony Orchestra řídil světové premiéry mnoha britských děl. V letech 2010 a 2012 se mu dostalo vzácné výsady dirigovat závěrečný koncert londýnských Proms a v roce 2012 ho královna Alžběta II za jeho hudební zásluhy jmenovala komandérem Řádu Britského impéria.

Jiří Bělohlávek pravidelně dirigoval také operní inscenace a v posledních sezónách řídil představení ve Vídeňské státní opeře, Metropolitní opeře a Královské opeře v Covent Garden, na festivalu v Glyndebourne a v Curyšské opeře. V repertoáru měl operní díla W. A. Mozarta, P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, R. Wagnera, L. Janáčka a B. Martinů. Často dirigoval koncertní provedení méně známých oper a s BBC Symphony Orchestra jich také několik nahrál, mezi jiným Smetanova Dalibora či Janáčkovy Výlety pana Broučka. 

Premiéra pořadu je připravena na pátek 9. března v 19 hodin. Reprízy si poslechněte v neděli 11.3. v 9:00 a ve středu 14.3. ve 22:00.