Interpretační umění Ivo Kahánka

23.8.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová

V dalším síle pořadu Dobyli svět se Jiří Hlaváč a Jiří Besser zaměří na interpretační umění klavíristy Ivo Kahánka.

Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině je rovněž pokládán za specialistu na interpretaci české hudby.
V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).
Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Tam v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č.4 Inkantace Bohuslava Martinů, živě přenášený televizí a rádiem BBC i českou stanicí Vltava. Tento kritikou oceněný debut nabízí německé vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Není divu, že si Ivo Kahánka vybral Sir Simon Rattle ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014. Následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti. Mladý klavírista se stal po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Filharmonií Essen, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha jinými. Z dalších významných dirigentů, s nimiž spolupracoval, jmenujme alespoň Pinchase Steinberga, Vladimira Ashkenazyho, Jiřího Bělohlávka, Zdeňka Mácala, Jakuba Hrůšu či Tomáše Netopila.
V roce 2016 ho čekají mj. koncertní cesty do Číny, Německa, Velké Británie, Dánska, Polska a Černé hory, kde se představí jako sólista v klavírních koncertech Wolfganga Amadea Mozarta, Anotnína Dvořáka či Bély Bartóka a samozřejmě také na mnoha recitálech. V České republice vystoupí např. na mezinárodních  festivalech Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Concentus Moraviae, Janáček Brno nebo v abonentních cyklech Symfonického orchestru Hlavního města Prahy FOK, PKF-Prague Philharmonia, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravské filharmonie Olomouc a dalších. 

Premiéra pořadu je připravena na pátek 24. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte v neděli 26.8. v 9:00 a ve středu 29.8. ve 22:00.