Marimbista Miroslav Kokoška

27.9.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová
Miroslav Kokoška vystudoval obor bicích nástrojů na konzervatoři v Praze, později vystudoval také skladbu. Začínal jako perkusionista v symfonických i tanečních jazzových orchestrech. Na marimbě běžně užíval současnou hru čtyřmi paličkami, arpeggia nebo trojhlasé vedení melodických linií. Inspiroval se v této oblasti klavírní i kytarovou technikou (byl výborný pianista). Postupně se přenesla jeho aktivita do oblasti virtuózní sólové hry a do sféry komorní hudby. V roce 1980 založil Pražské marimbové trio.

Inspiroval řadu skladatelů (Petr Eben, Boris Čajkovský, Jiří Pauer), kteří pro něj napsali svá díla. Jako sólista vystupoval s předními českými symfonickými i komorními orchestry, hrál na festivalu Pražské jaro, účinkoval v řadě cizích zemí. Pro svůj nástroj vytvořil, mimo jiné, tři koncerty.

A právě Miroslavu Kokoškovi se budou věnovat Jiří Hlaváč a Jiří Besser v dalším díle pořadu Dobyli svět. Premiéra pořadu je připravena na pátek 28. září v 19 hodin. Reprízy si poslechněte v neděli 30.9. v 9:00 a ve středu 3.10. ve 22:00.