Velký dirigent Karel Ančerl

11.10.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová
Karel Ančerl je jedním z nevýznačnějších českých dirigentů všech dob. Aniž bychom sebeméně podcenili obrovské umělecké zásluhy jiných o vytvoření interpretačního slohu České filharmonie, můžeme říci, že Karel Ančerl byl prvním českým dirigentem světové pověsti a že svůj orchestr přivedl k suverénní virtuozitě a světové proslulosti. Nahrávky jeho zpracování děl Dvořákových, Stravinského, Schönberga, Bartóka, Prokofjeva, Martinů či Kabeláče patří ke zlatému fondu nejen české, ale i světové diskografie vážné hudby.

Karel Ančerl se narodil v rodině židovského výrobce lihovin. Studoval skladbu u Jaroslava Křičky, dirigování u Pavla Dědečka a hru na bicí nástroje. Velký význam pro jeho uměleckou kariéru mělo i studium mikrointervalové hudby u Aloise Háby, ale zejména pravidelná účast na zkouškách České filharmonie, kde mohl sledovat práci Václava Talicha.
Poprvé vystoupil za dirigentský pult v roce 1930, kdy jako své absolventské vystoupení provedl vlastní symfoniettu. Již tehdy prokázal mimořádnou erudici a zralost. Záhy na sebe upozornil i v cizině, když v Mnichově připravil vzorně pro H.Scherchena Hábovu operu Matka, kterou o šestnáct let později uvedl sám v Praze. 

Více o jeho osudech prozradí Jiří Hlaváč a Jiří Besser v dalším díle pořadu Dobyli svět. Premiéra pořadu je připravena na pátek 12. října v 19 hodin. Reprízy si poslechněte v neděli 14.10. v 9:00 a ve středu 17.10. ve 22:00.