3 a půl dne hudby Antonína Dvořáka

Je ještě něco, co není známo ze života českého velikána Antonína Dvořáka ?

V tomto týdnu nemůžeme Hudbu podle kalendáře věnovat nikomu jinému než velikánovi české, ale i světové hudby, od jehož narození 8. září 1841 si letos připomínáme rovných 140 let, a tím je pochopitelně Antonín Dvořák. Jeho odkaz patří k základním pilířům evropského kulturního dědictví. Už během svého života se stal jedním z nejvýznamnějších evropských symfoniků a tvůrců oratorní a komorní hudby. Jeho díla byla od 80. let 19. století provozována špičkovými interprety v nejproslulejších hudebních centrech mnoha zemí Evropy, ve Spojených státech amerických, v Kanadě, Rusku a Austrálii. V závěru svého života byl Dvořák často označován za největšího žijícího hudebního skladatele.

Dvořák je v mezinárodním kontextu nejhranějším českým autorem. Položil základy české kantátové a oratorní tvorbě a byl prvním, kdo v širší míře seznámil Evropu s českou moderní hudební kulturou. Dvořákova hudba vyrůstá z českých kořenů, ale zároveň dosahuje světového rozměru, který přesahuje české hranice.

Kromě významného odkazu skladatelského po sobě zanechal významnou stopu pedagogickou ať už na pražské i newyorské konzervatoři, kde pod jeho vedením vyrostla řada vynikajících autorů, a nutno připomenout i jeho zásadní význam v úloze dirigenta: velké množství vlastních skladeb provedl v premiéře i četných reprízách, čímž dal najevo svou představu o způsobu interpretace daného díla.

Je asi jen málo toho, co ještě nebylo o Dvořákovi řečeno, tak alespoň několik zajímavostí z jeho života. Během svého 62 let, 7 měsíců, 23 dnů dlouhého života napsal více než 200 opusů, z nichž se dochovalo 186 opusových celků. Pokud bychom ovšem mluvili o jednotlivých skladbách, najdeme jich více než 400 a jejich poslech by trval cca 85 hodin, tedy 3 a půl dne.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 10. září v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 12.9. v 9:00 a středu 15.9. ve 22:00.


Foto: Profimedia

Podcast