František Ondříček s houslemi dobyl svět

Český houslový virtuóz a hudební skladatel František Ondříček zemřel před 100 lety, 12. dubna 1922.

František Ondříček se narodil 29. dubna 1857 a zemřel 12. dubna 1922. Máme tedy hned dvojí důvod si jeho odkaz letos připomenout.

Jeho otec Jan Ondříček i děd Ignác Ondříček byli houslisty a učiteli hudby. A tak je celkem logické, že malý František hrál v kapele svého otce po hostincích a kavárnách dříve, než začal navštěvovat školu. Jako zázračné dítě vystupoval od útlého dětství i sólově. První hudební vzdělání získal u Jana Webera, později studoval na konzervatoři v Praze u Antonína Benewitze, který ho dokonce sám i finančně podporoval. Konzervatoř Ondříček absolvoval Koncertem pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena. Jeho talentu se pak ujal pražský mecenáš Alois Oliva a s jeho podporou Ondříček získal dvouletý stipendijní pobyt na pařížské konzervatoři u Lamberta Josepha Massarta. Ondříček u něj studoval dva roky a v té době mj. zvítězil v prestižní soutěži o cenu konzervatoře a vystupoval jako sólista i koncertní mistr proslulého Pasdeloupova tělesa.

Po krátkém pobytu v Čechách působil v Londýně, kde byl podobně jako Antonín Dvořák jmenován čestným členem londýnské Filharmonické společnosti v Londýně, a záhy se natrvalo usadil ve Vídni. Koncertoval v mnoha evropských státech, v evropské i asijské části Ruska i Severní Americe, kde jen v sezóně 1895/96 provedl 70 koncertů.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře, který bude mít premiéru v pátek 29. dubna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 1.5. v 9:00 a středu 4.5. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast