Jean Francaix, mistr lehkosti a vtipu

Francouzský skladatel a klavírista 20. století Jean Françaix komponoval už od dětství.

Francaix, celým jménem Jean René Désiré, se narodil se narodil 23. května 1912 v Le Mans ve Francii do hudební rodiny. Jeho hudební nadání od raného dětství podporoval otec Alfred, sám též skladatel, klavírista, hudební vědec a zároveň i ředitel Le Mans Conservatoire, a také maminka Jeanne, zpěvačka a zakladatelka renomovaného sboru.
Svou první skladbu napsal Jean Francaix v roce 1922, tedy v pouhých 10 letech. Jmenovala se „Pour Jacqueline“ a o dva roky později vyšla tiskem u nakladatelství Editions Sénart. Svůj hudební talent mladý Jean Francaix rozvíjel na Conservatoire of Le Mans a na doporučení Skladatele Maurice Ravela pokračoval ve studiích na Paris Conservatoire; skladbu pod vedením skladatelky a dirigentky Nadii Boulanger a klavír ve třídě skladatele a klavíristy Isodora Philippa. A to tak úspěšně, že v roce 1930 získal na pařížské konzervatoři první cenu v klavírní hře.

První velký skladatelský úspěch přišel roku 1932, kdy mu na festivalu ve Vídni byla provedena skladba Huit Bagatelles pro klavír a smyčcový kvartet a o 4 roky později proběhla premiéra jeho Concertina pro klavír a orchestr na festivalu komorní hudby v Baden-Baden.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře, který bude mít premiéru v pátek 27. května v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 29.5. v 9:00 a středu 1.6. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast