Měl Giuseppe Tartini smlouvu s ďáblem ?

Rovných 300 let si letos připomínáme od narození italského barokního skladatele, houslisty, muzikologa a pedagoga Giuseppe Tartiniho.

Giuseppe Tartini se narodil v Piranu na dnešním území Slovinska 8. dubna 1692. V době jeho narození ovšem město patřilo k Benátské republice a Tartini byl potomkem jedné z nejstarších aristokratických piranských rodin. Jeho zbožní rodiče si pro něj přáli kněžskou dráhu, a protože kněží té doby museli mít hudební vzdělání, dostalo se mu už záhy důkladných hudebních základů. V r. 1702 ho rodiče nechali zapsat v nedaleké Capodistrii, do školy „Collegio dei padri delle scuolle Pie“, kde studoval klasickou literaturu, rétoriku, ale také základy hudby, především hry na housle.
Vzhledem k nechuti pro kněžské povolání si prosadil u rodičů možnost studia práv. Roku 1708 opustil svůj rodný kraj, odešel studovat do Padovy právnickou a teologickou literaturu, ale se zajímal se i o jiné obory, především matematiku a astronomii. Univerzitní studia ovšem nedokončil; nějaký čas žil v minoritském klášteře v Assisi, kde vylepšoval své interpretační i kompoziční umění a kde také vznikla první verze jeho později proslulé Sonáty "Ďáblův trylek". Existenční zajištění mu v té době poskytovalo místo prvního houslisty v divadle v Anconě a hostování v kapele v Assisi.

Na jaře 1721 se Tartini už jako uznávaný hudebník vrátil do Padovy. Byl zde jmenován Maestro di Cappella - tedy prvním houslistou - kapely baziliky sv. Antonia del Santo, která patřila v té době k nejlepším. V době korunovace Karla VI. na českého krále byl v roce 1723 spolu s dalšími tehdejšími hudebními hvězdami pozván do Prahy. Přijel sem se svým přítelem, prvním cellistou padovské kapely Antoniem Vandinim. Po korunovaci zůstal Tartini po tři roky v Praze jako kapelník soukromého orchestru ve službách hraběte Štěpána Viléma Kinského a byl i ve spojení s hudbymilovnou roudnickou větví knížat Lobkoviců, ale i s mnohými pražskými hudebníky. Pražské podnebí mu však nesvědčilo, a tak - přestože se mu jinak v Praze líbilo - se v r. 1726 opět vrátil do Padovy, kde už zůstal usazen po celý další život.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře, který bude mít premiéru v pátek 8. dubna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 10.4. v 9:00 a středu 13.4. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast