Na jevišti se pohyboval od svých dětských let. Německý hudební skladatel Gustav Albert Lortzing

Lortzing je považován za hlavního reprezentanta německého operního žánru singspiel, podobného francouzské Opéra comique. Jeho hlavními operními díly jsou dodnes uváděné opery Car a tesař a Pytlák.

Gustav Albert Lortzing se narodil 23. října 1801 v Berlíně Johannu Gottliebu Lortzingovi a jeho ženě Charlotte Sophii. Rodiče měli původně svůj obchod s kůží, který ovšem záhy opustili a začali putovat po Německu jako kočovní herci. Po založení berlínské divadelní společnost Urania přeměnili svou původně amatérskou zálibu za trvalé zaměstnání. A tak asi není divu, že i mladý Lortzing se brzy objevil na prknech, která znamenají svět, a to už ve svých 12 letech, a to aby během přestávky bavil obecenstvo komickými básněmi. Od roku 1817 byla Lortzingova rodina součástí souboru Josefa Derossiho z Porýní a vystupovali na jevištích v Bonnu, Düsseldorfu, Barmenu a Cáchách. V té době už Albert Lortzing hrál role mladého milence, venkovského mládence a bonvivána a brzy se stal oblíbencem obecenstva. Občas dokonce zpíval menší tenorové a barytonové role.

Vedle působení v divadle se Lortzing také vzdělával v hudbě a své první hudební a kompoziční vzdělání získal jako žák berlínského skladatele, hudebního pedagoga a ředitele Pěvecké akademie Carla Friedricha Rungenhagena, v jehož sboru také jako tenor zpíval.

30. ledna 1824 se Lortzing oženil s herečkou Rosinou Ahlesovou a časem se jim postupně narodilo 11 dětí. Od konce 1824 roku oba manželé Lortzingovi působili v divadle Hoftheater v Detmlodu, které zajíždělo do Münsteru a Osnabrücku. V Detmoldu Lortzing zkomponoval oratorium Nanebevstoupení Krista, které mělo premiéru v Münsteru, a také scénickou hudbu pro drama Christiana Dietricha Grabbeho Don Juan und Faust, ve kterém sám hrál roli Dona Juana a jeho manželka Donu Annu. Po premiéře vyšla recenze, která Lortzinga mylně pochválila nejen za dobrou hudbu, ale i za vynikající text. Pochopitelně, že skutečný autor dramatu zuřil, ovšem aférka se stala pro představení velmi dobrou reklamou.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 20. ledna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 22.1. v 9:00 a středu 25.1. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast