Obdivovatelky mu padaly k nohám

Jeden z nejslavnějších klavíristů své doby a z nejproduktivnějších skladatelů Ferenc Liszt se narodil 22. října 1811, před rovnými 210 lety.

Ferenc Liszt se narodil na území tehdejšího Rakouska-Uherska v Raidingu; dnes je to rakouský Burgenlnad, a byl pokřtěn jako Franciscus. Jeho matka Anna byla Rakušanka. V devíti letech ztratila rodiče a musela se přestěhovat do Vídně, kde pracovala jedenáct let jako služka. V roce 1811 se provdala za Adama Lista z vesnice Unterfrauenhaid (Lók) v tehdejší Šoproňské župě, dnes v Burgenlandu. On sám se však narodil v Edelstalu nedaleko Bratislavy a jeho rodina měla předky německé a slovenské. Byl amatérský pianista a violoncellista, povoláním úředník na dvoře knížete Mikuláše II. Esterházyho.

Není tedy divu, že tento propletenc vedl k tomu, že Lisztova národnost bývá předmětem sporů a „nárok“ na něj si činí vedle Rakušanů i Maďaři, Němci a Slováci. Budou skladatel tedy vyrostl v německo- slovenském jazykovém prostředí a později se naučil výborně francouzsky. Sám se podepisoval jako Franz, ale hlásil se k Maďarům. Maďarsky ovšem uměl jen málo, i když se ještě ve starším věku pokoušel tento jazyk ovládnout.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 22. října v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 24.10. v 9:00 a středu 27.10. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast