Od českého folklóru, přes J. A. Komenského až po Inženýrskou odyseu: Skladatel Otmar Mácha

Putování Jana Amose, Oldřich a Božena i seriály Okres na severu a Inženýrská odysea. Hudba Otmara Máchy.

Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele, dramaturga a hudebního režiséra 20. století Otmara Máchu, který se narodil 2. října 1922, tedy před rovnými 100 lety.

Otmar Mácha se narodil V Ostravě, kde také po maturitě na gymnáziu studoval skladbu nejprve u Františka Míti Hradila a poté pokračoval ve studiích na pražské konzervatoři a na její mistrovské škole u Jaroslava Řídkého. Po studiích pracoval jako hudební režisér Československého rozhlasu v Praze, poté jako ústřední dramaturg hudebního vysílání Československého rozhlasu a dramaturg Svatu československých skladatelů. Od roku 1962 se pak už věnoval pouze skladbě.

Skladatelsky vyrostl Otmar Mácha z moravské a slezské nápěvnosti, dovedl spojit jednoduchost a prostoru lidového nápěvu s vyspělou orchestrální a sborovou technikou. Ve své hudební tvorbě se zaměřoval na symfonické básně, opery, televizní baletní pohádky, písně i komorní skladby. Velmi oblíbené a často uváděné jsou jeho písně a dětské sbory.

Za jeho nejvýznamnější dílo je považováno oratorium Odkaz J. A. Komenského pro soprán, orchestr a varhany, které mělo premiéru v roce 1957.

Další osudy tohoto českého skladatele připomene Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 30. září v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 2.10. v 9:00 a středu 5.10. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast