Odkaz Krzysztofa Pendereckeho tkví především v duchovní a symfonické hudbě

Další hudba podle kalendáře připomene polského skladatele klasické i operní hudby, jednoho z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století Krzysztofa Pendereckeho. Narodil se 23. listopadu 1933, takže by se byl dožil 90 let.

Krzysztof Eugeniusz Penderecki se narodil v Debici v Podkarpatském vojvodství. Jeho otec, Tadeusz Penderecki, byl právník a v době Krzysztofova narození byl ředitelem místní banky. Předci Pendereckého se do Dębice přestěhovali v polovině 19. století z Vratislavi. Babička byla arménského původu a pocházela z perského Isfahánu.

V roce 1946 začal Penederecki studovat na gymnáziu a vedle toho se učil hře na housle u dirigenta místního vojenského orchestru Stanisława Darłaka. Po maturitě v roce 1951 odešel Penderecki do Krakova, aby studoval na Jagellonské univerzitě, ale i nadále se věnoval i hudbě. Studoval hru na housle, hudební teorii a v roce 1954 vstoupil na Krakovskou hudební akademii, kde věnoval studiu kompozice. Po absolvování Akademie v roce 1958 zůstal na škole jako pedagog. Jeho první práce vykazují vliv Igora Stravinského, Antona Weberna a Pierra Bouleze.

Do mezinárodního povědomí se Krzysztof Penderecki dostal, když byly v roce 1959 na festivalu soudobé hudby Varšavský podzim uvedeny jeho skladby Strofy, Davidovy žalmy a Emanacje. Světový úspěch mu však přinesla skladba Obětem Hirošimy – nářek pro 52 smyčcových nástrojů. V ní použil i neobvyklé instrumentální techniky, např. hra za kobylkou, klepání na dno nástroje, a textury. Skladba měla pracovní název 8' 37", teprve později se rozhodl ji věnovat obětem Hirošimy. V následujícím roce uvedl na festivalu současné hudby v Donaueschungen skladbu Fluorescence, ve které ještě zvýšil orchestrální hustotu použitím mnoha dechových a bicích nástrojů. Ve skladbě zní 32 bicích, často neobvyklých nástrojů, jako psací stroje, gongy, mexické güiro a další a její provedení bylo považováno za provokativní a kontroverzní.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 24. listopadu v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 26.11. v 9:00 a středu 29.11. ve 22:00.

Foto: Krzysztof Penderecki (©Beata Zawrzel / Getty Images)

Podcast