Silný kuřák, vášnivý aktivista v oblasti občanských práv, ale především charismatický dirigent světového renomé. Leonard Bernstein

Další hudba podle kalendáře připomene amerického dirigenta, hudebního skladatele, pedagoga, hudebního popularizátora a televizní hvězdu Leonarda Bernsteina, charismatického muže, od jehož narození 25. srpna 1918 si letos připomínáme rovných už 105 let.

profimedia-0068412012 bernstein2.jpg

Leonard Bernstein se narodil jako Louis Bernstein v roce 1918 v Lawrence ve státě Massachusetts na severovýchodě Spojených států do ukrajinsko-židovské rodiny původem z města Rovno. Už jako malý chlapec se začal učit kře na klavír, později studoval hudební obory na Havardově univerzitě a hru na klavír, dirigování a orchestraci na Curtisově institutu ve Filadelfii. V roce 1940 se stal asistentem dirigenta Sergeje Kusevického. 14. listopadu 1943 zaskočil za nemocného Bruna Waltera u Newyorské filharmonie, kde působil od září toho roku jako asistent, a tento záskok odstartoval jeho profesionální kariéru. V letech 1945-1947 byl hudebním ředitelem Newyorského Symfonického orchestru, v roce 1951 se po Kusevického smrti stal na mnoho let vedoucím třídy dirigování v Tanglewoodu.

V letech 1958–1969 se stal hudebním ředitelem Newyorské filharmonie, se kterou uskutečnil 831 koncertů. Poté až do své smrti hostoval u významných orchestrů – byli mezi nimi například Bostonský symfonický orchestr, Izraelská filharmonie, Londýnští symfonikové, Vídeňští filharmonikové, ale i operních domů a na hudebních festivalech po celém světě. Oživil celosvětový zájem o díla Gustava Mahlera, a Charlese Ivese.

Svými televizními pořady, s nimiž začal v 50. letech 20. století a které získaly i řadu ocenění, se zasloužil o popularizaci vážné hudby. Vše začalo pořadem Omnibus, který měl v letech 1954–1961 deset dílů. Poté, co se stal šéfdirigentem Newyorské filharmonie, uskutečnil v letech 1958- 62 15 programů pro dospělé a především 53 programů pro mladé s názvem: „Young People's Concerts with the New York Philharmonic“ . Bernstein v nich zasvěcoval diváky do tajů hudby a představoval významné skladby a hudební skladatele. Vybrané scénáře Koncertů pro mladé publikum poté vyšly knižně a kniha se stala bestsellerem.

V roce 1990 získal Praemium Imperiale, mezinárodní cenu udělenou Japonským uměleckým sdružením za celoživotní dílo v umění. Cenu ve výši 100 000 dolarů využil k založení fondu na vytvoření vzdělávacího programu založeného na umění. Centrum Leonarda Bernsteina bylo založeno v dubnu 1992 a zahájilo rozsáhlý výzkum ve školách, jehož výsledkem byl model Artful Learning Program.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 25. srpna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 27.8. v 9:00 a středu 30.8. ve 22:00.

Foto: Leonard Bernstein (©Profimedia)

Podcast