Skladatel, hudební teoretik, spisovatel a výrobce fléten. Johann Joachim Quantz

Další Hudba podle kalendáře připomene německého flétnistu a hudebního skladatele Johanna Joachima Quantze. Ten zemřel 12. července 1773 v Postupimi, takže je to letos rovných 250 let.

Johann Joachim Quantz se narodil 30. ledna 1697 v Oberchen u Göttinhenu. Na svou dobu byl skutečně obdivuhodně univerzální osobností. Proslavil se především jako flétnista, ale byl též skladatelem, hudebním teoretikem a spisovatelem a dokonce také výrobcem fléten. Jeho mládí a hudební počátky se podobají osudům mnoha jiných hudebníků jeho doby: vzdělával se nejprve u svého strýce, střídal různá místa pobytu a působení a učil se na různé hudební nástroje. V roce 1716 krátce pobyl ve Vídni, kde navštěvoval hodiny kontrapunktu u Jana Dismase Zelenky, který byl žákem tamějšího proslulého dvorního skladatele Johanna Josepha Fuxe.

Ve stejném roce se stal hobojistou v tzv. polské kapele saského kurfiřta a polského krále Augusta II.. Kapela střídavě působila ve Varšavě a v Drážďanech, které byly nejen sídlem saského dvora, ale zároveň i jedním z nejdůležitějších kulturních a hudebních center tehdejší Evropy. Quantz tu ovšem měl málo příležitostí vzdělávat se dál ve hře na hoboj, a proto přešel na příčnou flétnu. Studoval u zdejšího významného virtuóza, Francouze Pierra Gabriela Buffardin a dělal rychlé pokroky. Rozhodující, dá se říci celoživotní, vliv měl ovšem na jeho interpretační a estetické cítění zdejší houslista Johann Georg Pisendel. Ve zdejším prostředí měl Quantz jedinečnou příležitost poznat různé hudební styly, zejména italský a francouzský.

V roce 1723 účinkoval Quantz v - na tehdejší podmínky – obrovské kapele, která hrála při provedení slavné Fuxovy korunovační opery Constanza e fortezza v Praze. V následujících letech 1724 až 1727 cestoval po Evropě. Jednalo se o především studijní cestu, která obohatila jeho dosavadní zkušenosti a otevřela cestu k jeho dalšímu osobitému zrání. Nejdříve pobyl v Itálii, která měla ve výsledku rozhodující vliv a sehrála prvořadou roli v jeho pozdější vynikající pověsti, následoval studijní pobyt v Paříži (i když k francouzskému vokálnímu stylu měl výhrady) a hodně pro něho znamenalo i poznání význačných hudebních center a osobností v Anglii.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 14. července v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 16. 7. v 9:00 a středu 19. 7. ve 22:00.

Úvodní foto (© Profimedia)

Podcast