Skoro 300 dokončených opusů má na svém kontě český skladatel 20. století Rudolf Kubín

Další Hudba podle kalendáře připomene českého violoncellistu, hudebního skladatele a rozhlasového režiséra Rudolfa Kubína, který se narodil před 115 lety, 10. ledna 1909.

Rudolf Kubín se narodil v Ostravě, kde byl jeho otec kavárenským hudebníkem a kontrabasistou orchestru ostravské německé opery, která se orientovala především na klasickou i novější operetu, a tak Kubín už v mládí poznal rozdílná hudební prostředí včetně hornického folklóru. Jeho prvními učiteli byli všestranný hudebník Karel Patočka a violoncellista divadelního orchestru Josef Pozdina, u něhož se učil se hře na violoncello. Za nedlouho už sám usedl i u violoncellového partu v amatérském Orchestrálního sdružení ve Vítkovicích. V roce 1924 vstoupil Kubín na Pražskou konzervatoř, kde studoval hru na violoncello u Julia Junka a skladbu u Aloise Háby. Současně si na studium přivydělával účinkováním v pražských biografech a kavárnách. První Kubínovy skladatelské pokusy byly poplatné tehdejší populární hudbě, ovšem později pod Hábovým vedením už se začal věnovat klasice a zkomponoval hned několik klavírních a komorních skladeb ve čtvrttónovém systému.

Protože se Rudolf Kubín musel živit sám, studia na konzervatoři v roce 1927 předčasně ukončil a hrál v kavárnách a biografech. V roce 1929 pak přijal místo violoncellisty Pražského rozhlasového orchestru, řízeného skladatelem Otakarem Jeremiášem. Tady se jak díky poslechu, tak vlastnímu hraní v orchestru soustavně setkával s nejnovější evropskou tvorbou. V době svého působení v rozhlasovém orchestru zkomponoval také první českou rozhlasovou operu s názvem Letní noc na libreto Miloše Kareše. Díky Aloisi Hábovi se sblížil se skladateli sdruženými ve spolku Přítomnost.

V letech 1933–35 byl Rudolf Kubín rozhlasovým hudebním režisérem v brněnském rozhlase a v roce 1935 se vrátil do svého rodného kraje, kde působil až do konce svého života, nejprve jako rozhlasový režisér, skladatel a pak hlavně jako kulturně-politický a organizační činitel ostravského hudebního života. Na Ostravsku se také věnoval studiu valašského a lašského hudebního folkloru a později i lidové hudby zdejšího hornického prostředí.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 12. ledna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 14. 1. v 9:00 a středu 17. 1. ve 22:00.

Foto: Rudolf Kubín (archiv města Ostravy)

Podcast