Slavný syn neméně slavného otce. Houslový virtuóz Igor Oistrach

Syn proslulého houslisty Davida Oistracha šel ve šlépějích svého otce. Koncertoval, dirigoval, nahrával. Zemřel po dlouhé nemoci v 90 letech 14. srpna 2021.

Dne 27. dubna 1931 si připomínáme nedožité 92. narozeniny proslulého houslisty, ale i dirigenta a pedagoga Igora Oistracha, který se narodil v ukrajinské Oděse. Byl synem Tamary Rotarevové a proslulého houslisty Davida Oistracha.

Igor Oistrach začal hrát na housle v šesti letech, a to u Valeria Merenbloom, a pochopitelně jej vedl i jeho otec. O dva roky později přidal k houslím i klavír. V roce 1943 se 12letý Oistrach zapsal na Ústřední hudební školu v Moskvě, kde studoval u Pyotra Stolyarského, který učil jak jeho otce, tak dalšího houslového virtuóza Nathana Milsteina a později studoval housle na moskevské konzervatoři i u svého otce.

Koncertně debutoval Igor Oistrach v roce 1948; hned příští rok vyhrál Mezinárodní houslovou soutěž v Budapešti a zapsal se na Moskevskou státní Čajkovského konzervatoř. V roce 1952 vyhrál houslovou soutěž Henryka Wieniawského a od roku 1958 byl sólistou Moskevské státní filharmonie. O sedm let později začal vyučovat na moskevské konzervatoři.

V počátcích své kariéry vystupoval se svým neméně slavným otcem Davidem Oistrachem, který hrál obrovskou roli v jeho tvůrčím rozvoji. Jejich společná tvůrčí práce pokračovala až do smrti Davida Oistracha v roce 1974.

V roce 1968 se Igor Oistrach poprvé chopil taktovky. Dirigoval soubor sólistů Moskevské filharmonie. V zahraničí pak jako dirigent debutoval v Kodani v únoru 1968. Později vystupoval se symfonickými orchestry Moskevské filharmonie, Leningradské filharmonie, s orchestry v Londýně, Berlíně, Vídni a v Bruselu. Se svou manželkou, klavíristkou Natalií Zertsalovou, studentkou sovětského klavíristy Jakova Fliera, provedl a nahrál komplety Beethovenových a Mozartových sonát.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 28. dubna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 30. 4. v 9:00 a středu 3. 5. ve 22:00.

Foto: Igor Oistrach ( © Profimedia)

Podcast