Španělský skladatel Isaac Albéniz

21.5.2020 / Hudba podle kalendáře / Martina Klausová

V dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře připomeneme jednoho z nejvýznamnějších a také nejvlivnějších španělských skladatelů a klavíristů období romantismu – a tím je Isaac Albéniz. Narodil se 29. května 1860, zemřel pak 18. května 1909.

Albéniz – celým jménem - Isaac Manuel Francisco Albéniz i Pascual se narodil v Camprodónu v provincii Girona. Jeho otcem byl Ángel Albéniz, profesí celní úředník, matkou Dolores Pascualová. K zájmu o hudbu ho přivedli rodiče. Jako zázračné dítě začal koncertovat ve svých čtyřech letech a při svém prvním koncertě fascinoval barcelonskou společnost natolik, že jeho vystoupení považovali za podvrh. V sedmi letech složil přijímací zkoušky na klavír na Pařížské konzervatoři, ale nebyl přijat kvůli příliš nízkému věku. V devíti letech byl přijat na konzervatoř v Madridu, ale po několika měsících s trpkostí odešel a místo toho začal v doprovodu svého otce koncertovat nejprve v rodném Španělsku a později doslova po celém světě. Po krátkém pobytu na konzervatoři v Lipsku v roce 1876 odešel studovat na Královskou konzervatoř v Bruselu, poté co mu osobní tajemník krále Alonsa, Guillermo Morphy, zařídil královskou podporu. Hrabě Morphy si Albénize velmi vážil a Albéniz pak o několik let později – na oplátku – při premiéře své Španělské suity v Paříži roku 1886 věnoval jeho ženě část Sevillu z této suity.

Více se dozvíte od Martiny Klausové v dalším pořadu Hudba podle kalendáře. Premiéra pořadu je připravena na pátek 22. května v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 24.5. v 9:00 a středu 27.5. ve 22:00.