V roce 1733 vydal své Umění houslí Pietro Antonio Locatelli

Nejslavnějším dílem italského hudebního skladatele a houslisty 18. století Pietra Antonia Locatelliho je soubor dvanácti houslových koncertů s názvem "L'arte del violino", Umění houslí. Locatelli zemřel 30. března 1764, tedy před rovnými 260 lety.

Pietro Antonio Locatelli se narodil 3. září 1695 v Bergamu v italském regionu Lombardie. O Locatelliho dětství toho není mnoho známo, snad jen to, že byl považován za zázračné dítě a vyrůstal v hudebním prostředí. Rané hudební vzdělání získal v Bergamu, později studoval v Římě, kde byl od roku 1711 mimo jiné žákem Arcangela Corelliho. V roce 1714 se Locatelli stal členem compita accademia di vari instrumenti, domácích hudebníků knížete Michelangela I. Caetaniho. V letech 1716-1722 byl také členem congregazione generale dei musici di S. Cecilia, a tedy pod ochranou šlechtického preláta a budoucího kardinála Camilla Cyba. Během pobytu v Římě Locatelli debutoval jako skladatel, a sice svými Concerti grossi, op. 1.

V letech 1723 až 1728 cestoval Pietro Locatelli po Itálii a Německu. Navštívil Mantovu, Benátky, Mnichov, Drážďany, Berlín, Frankfurt a Kassel, a během těchto cest vznikla pravděpodobně i většina jeho koncertních skladeb, včetně houslových koncertů a capriccií, které byly později vydány v Amsterdamu.

V roce 1725 s velkou pravděpodobností působil na dvoře mantovského regenta, landkraběte Philippa von Hessen-Darmstadt, z roku 1727 pocházejí doklady, které potvrzují jeho působení v Mnichově, o rok později, v květnu 1728, Locatelli navštívil pruský dvůr v Berlíně. Pak se přesunul do Postupimi spolu s Augustem II. a kurfiřtovým doprovodem čítajícím asi 500 osob, mezi nimiž byli Johann Georg Pisendel, Johann Joachim Quantz a Silvius Leopold Weiss. Podle záznamu v záznamech bohatého sběratele autografů pak žil Locatelli nějaký čas ve Frankfurtu a poslední Locatelliho německou zastávkou byl Kassel, kde 7. prosince 1728 obdržel po návštěvě Karla I., landkraběte hesensko-kasselského, vysokou odměnu 80 reichsthalerů. V roce 1729 se pak Pietro Locatelli přestěhoval do Amsterdamu, kde zůstal až do své smrti. Nekomponoval už tolik jako dříve, dával hodiny houslí a vystupoval už jen sporadicky.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 29. března v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 31.3. v 9:00 a středu 3.4. ve 22:00.

Foto: Pietro Antonio Locatelli (©Wikipedie)

Podcast